• Haberler
  • Edirne
  • Yerli ve milli ayçiçeği tohumu ile dışa bağımlılık azalacak

Yerli ve milli ayçiçeği tohumu ile dışa bağımlılık azalacak

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya'da üretilen yerli ve milli hibrit yağlık ayçiçeği tohumlarının ekim alanlarını genişletmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yerli ve milli ayçiçeği tohumu ile dışa bağımlılık azalacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Şahin, Edirne İl Genel Meclisi kasım ayı toplantılarında yaptığı sunumda, Trakya'da tohumculuk sektörünün geliştirilmesi için son 5 yıldır önemli çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Trakya’da üretilen tohumların yurt dışında üretilen tohumlar kadar iyi olduğunu söyleyen Şahin, Trakya'da üretilen tohumların yurt dışında üretilen tohumlar kadar iyi, hatta bazı yerlerde daha yüksek performans gösterdiğini belirtti.

Yaptığı sunum ile meclis üyelerine bilgi veren Şahin, Trakya'da tohumculuk sektörünün geliştirilmesi için son 5 yıldır önemli çalışmalar yapıldığının altını çizdi.

Trakya'daki tohum firmaları tarafından üretilen tohumların Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hibe destekleriyle birçok ilde ekildiğini belirten Şahin, "Ayçiçeği denildiğinde akıllara ilk gelen yer Trakya. Trakyalı tohum firmalarımız, üniversitelerimiz ve tarımsal araştırma enstitülerimizle yaptığımız çalışmayla ayçiçeği tohumunu ürettik. Ekimi yapılan yerli tohumlar kuraklıktan daha az etkilendi" şeklinde konuştu.

Bu yıl yaklaşık 65 bin dönümlük alanda yerli tohum ekimi yapıldığını anlatan Şahin, “Uluslararası tohum firmalarıyla rekabet edecek düzeyde tohum üretimi gerçekleştirdiklerine değinen Şahin, bu yıl yaklaşık 65-70 bin dönümlük alanda yerli tohum ekimi yapıldığını ve bunu 300 bin dönüme çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yerli ayçiçeği tohumu üretimini artırmayı hedeflediklerini belirten Şahin, "Yüzde 90 hibe desteğiyle bu tohumlar yaygınlaştırıldı. Bu sene kuraklık ve susuzluk vardı. Tohumlarımızın tüm olumsuzluklara rağmen başarılı oldu. Yabancı firmaların tohumlarıyla yarışır düzeyde. Yağ oranları 40'ın üzerinde çıktı. Trakya'da üretilen tohumlar yurt dışında üretilen tohumlar kadar iyi, hatta bazı yerlerde daha yüksek performans gösterdi. Yerli tohumlar köse hastalığına karşı da dayanıklılık gösterdi. Yerli ayçiçeği tohumu üretimini artırarak 2024 yılında 300 bin dönümlük alanda ekim yapılmasını hedefliyoruz" dedi.

"2024 yılında 300 bin dönümlük alanda ekim yapılmasını hedefliyoruz"

Trakya'da neredeyse her köyde yerli tohumlar ekildiğini belirten Şahin,  "Yüzde 90 hibe desteğiyle bu tohumlar yaygınlaştırıldı. Bu sene kuraklık ve susuzluk vardı. Tohumlarımızın tüm olumsuzluklara rağmen başarılı oldu. Yabancı firmaların tohumlarıyla yarışır düzeyde. Yağ oranları 40'ın üzerinde çıktı. Trakya'da üretilen tohumlar yurt dışında üretilen tohumlar kadar iyi, hatta bazı yerlerde daha yüksek performans gösterdi. Yerli tohumlar köse hastalığına karşı da dayanıklılık gösterdi. Yerli ayçiçeği tohumu üretimini artırarak 2024 yılında 300 bin dönümlük alanda ekim yapılmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Trakya Tohumculuk Sektörünün geliştirilmesi projesi çerçevesinde 2022'de 452 çiftçiye 6,5 ton, 2023'de 2039 çiftçiye 27,5 ton milli hibrit ayçiçeği tohumu dağıtıldığını söyleyen Şahin,  2024 yılında en az 100 ton tohumluk tanıtımı hedeflediklerini belirtti .

Dış Ticaret İstihbarat Merkezi ile ilgili de açıklama yapan Şahin, 2019-2022 yılları arasında 368  firmaya 125 milyon dolarlık mal sattırdıklarını ifade etti.

Ebru Yıldız Günenç 

EBRU YILDIZ GÜNENÇ