Verilen sözler çabuk unutuldu

Edirne Belediye Meclisi haziran ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS), taksi ve servis ücretlerine artış yapıldı. ETUS'ta sivil kartlı biniş 23, öğrenci 16,3 lira olurken, taksimetre ücretlerinde de minimum yolculuk ücreti 90, taksimetre açılış tarifesi 42 lira oldu. Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın'a seçim vaatlerini hatırlatan AK Parti meclis üyeleri zam kararına tepki gösterdi.

Verilen sözler çabuk unutuldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantı yoklamanın alınması ve önceki toplantıya ait tutanakların okunmasıyla başladı.

Daha sonra gündem maddelerine geçildi. 14 gündem, 6 gündem dışı maddenin görüşüldüğü toplantıda ETUS ve taksimetrelere zam kararı alındı.

Gelen zamla birlikte ETUS'ta sivil kartlı biniş 23, öğrenci 16,3 lira oldu.

Taksimetre ücretlerinde ise minimum yolculuk ücreti 90, taksimetre açılış tarifesi 42 lira oldu.

AK Partili meclis üyeleri zam kararına tepki gösterdi.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Celal Demir, Akın’a seçim dönemi öncesi ETUS’la ilgili vaatlerini hatırlatarak vatandaşların ETUS’tan şikâyetçi olduğunu aktardı.

Zam yaparak sorunun ortadan kalmayacağını söyleyen Demir, “Taşınan yolcu kalitesiz hizmetten şikayetçi, ETUS esnafı yatırımın karşılığını alamadığı için şikayetçi, belediyemiz de gittiği her yerden şikâyet alıyor. Zam yaparak bu sorunların ortadan kaldırılması çözüm değil ki. Seçim döneminde her yerde yüzde 20 indirim sözü vermiştiniz. İlk işinizin yüzde 37 zam olmasını Edirne halkına anlatmanız gerekiyor. Biz ETUS olmasın demiyoruz, sonuçta şehrin esnafı ama zam verdik ve bütün bu sorunlar ortadan kalktı mı. Bunun çözümünün daha iyi olması gerekiyor. Esnaf da halk da mağdur olmaması için farklı bir çalışma ve çözüm vardır diye düşünüyorum.” Dedi.

Demir’in sözlerine cevap veren Akın, ETUS’u ayakta tutmak zorunda olduklarını belirterek yeni bir dönem içerisinde olduklarını belirtti.

Akın, denetim konusunda ellerinin ETUS'un üzerinde olduğunu ve vatandaşların bu konudaki mağduriyetlerini gidermeye çalıştıklarını söyledi. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ