Vali Sezer çocukların oyunlarına eşlik etti

Edirne Valisi Yunus Sezer, eşi Canan Sezer Hanımefendi ile birlikte Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde, 'Koruyucu Aile Hizmet Modelinden' faydalanan aileler ve çocuklar ile Edirne Valiliği tarafından düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi.

Vali Sezer çocukların oyunlarına eşlik etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Koruyucu Aileler İle Buluşma Gerçekleşti

Düzenlenen kahvaltı programına; Edirne Valisi Yunus Sezer ve eşi Hanımefendi Canan Sezer, Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş ve İl genelindeki koruyucu aileler ile çocuklar katılım sağladı.

Çocukların gönüllerince eğlendiği, oyunlar oynadığı etkinlikte Vali Sezer ve Hanımefendi Sezer, çocuklar ve koruyucu aileleri ile yakından ilgilendi.

“Bir ailede büyümek her çocuğun hakkıdır.”

Etkinlikte yaptığı konuşmada koruyucu ailelerimize minnettar olduklarını ifade eden Vali Sezer; “İnsanoğlu hayatta her şeyi paylaşıyor. Çünkü hayat paylaşmak üzerine var olmuş. Paylaştıkça her şey daha da güzel oluyor. Paylaşılacak en güzel duygu da sevgi ve merhamet. Bunlar çok güzel duygular. Ben hepinizi teker teker tebrik ediyorum. İyi ki varsınız. Allah sayılarınızı arttırsın. Bu evlatlar bu memleketin, bizim çocuklarımız, bizim evlatlarımız. Onların hayata tutunmaları, hayat basamaklarını başarıyla çıkmaları, sizlerin onlara destek olmasına bağlı, bundan daha güzel bir duygu olamaz. ” şeklinde konuştu.

Programda konuşan Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş; “Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Aile, bir çocuğun güvenle büyümesi ve topluma faydalı birey olarak yetişmesi için gerekli ve birincil ortamdır. Ailenin bu görevi yerine getiremediği durumlarda çocuk, devlet koruması altına alınmaktadır. Korunmaya ihtiyacı olan çocuklarımız için aile odaklı sosyal hizmet modellerimizin başında “Koruyucu Aile Hizmeti Modeli” gelmektedir. Koruyucu aile hizmetinin amacı, koruma altındaki çocukların birebir ilgi, koruma, sevgi, destek ve gözetim sağlayacak koruyucu aileleri ile buluşmaktır. Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır.  Hepimiz gelecek planlarımızı, çocuklarımıza göre yapar,  Çocuklarımıza göre şekillendiririz. Bir çocuğun yetişebileceği en ideal ortam; kendi ailesi yanında yetişmesidir. Ancak bazen istenmeyen sebepler, kazalar, hastalıklar, ölümler, boşanmalar, uygunsuz aile durumları ve doğal afetler gibi sebeplerle,  çocuklar koruma ve bakım altına alınabilmektedir. Öncelikli hedefimiz, her çocuğun kendi ailesi yanında bakılmasının sağlanmasıdır. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak “Aile odaklı Sosyal Hizmet Modellerine”  öncelik vermekteyiz. Artık eskiden olduğu gibi Ekonomik nedenlerle çocuklar koruma ve bakım altına alınmamakta, çocuklarımız; Sosyo-Ekonomik destek ödemeleri ile kendi öz aileleri yanında bakılmaları sağlanmakta ve desteklenmektedir. Bugün itibarıyla ilimizde;  çocukları muhtaç duruma düşmesin,   eğitim hayatı sonlanmasın, koruma ve bakım altına alınmasın diye 1195 aileye Sosyo/ekonomik destek ödemesi yapılmaktadır. Çeşitli nedenlerle ailelerinden uzaklaşan çocuklarımız için; kendilerini ailelerinin yanındaymış gibi hissedecekleri,  aile şefkatini ve sıcaklığını yaşayacakları  “koruyucu aile hizmetine” öncelik vermekteyiz. Edirne ilimiz Türkiye’de nüfusa oranla en fazla koruyucu aile sayısına sahip öncü iller arasında yer almaktadır. 55 Koruyucu Ailemiz; Koruma ve Bakım altındaki 65 çocuğumuzun müdürlüğümüz takibi ve rehberliği eşliğinde bakımlarını sağlanmaktadır. Edirne ilimizi Ülkemizin nüfusuna oranla en fazla koruyucu aile sayısına sahip öncü iller arasına taşıyan, vatandaşlarımıza ve koruyucu ailelerimize teşekkür ediyorum. Kurumsal olarak, bir elinden tuttuğumuz çocuklarımızın diğer elinden de sizler tutuğunuz için teşekkür ediyor, imkanları müsait olan tüm vatandaşlarımızı koruyucu ailemiz olmaya davet ediyorum. Bugün burada kahvaltı programının organizasyonunda emeği geçen öncelikle Edirne Valiliğimize ve Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfına, Edirne Yeşilay Şubesine, emeği geçen herkese ve özellikle de her türlü övgüyü hak eden siz değerli koruyucu ailelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Kahvaltı sonrası çocuklar gönüllerince eğlendiği, hediyeli penaltı atma, tenis topları ile puan toplama, çuval yarışı, yüz boyama, halat çekme oyunları oynandı.

Edirne Valisi Yunus Sezer ve eşi Canan Sezer Hanımefendi çocukları oyunlarına eşlik ederek doyasıya eğlendiği anlara ortak oldu.    Haber Merkezi

HABER MERKEZİ