Trakya'daki barajlar kuraklıkla mücadele ediyor

İklim değişikliklerine bağlı hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışların yetersiz kalması Trakya'daki, barajlarda su seviyesi korkutucu seviyede düşürdü.

Trakya'daki barajlar kuraklıkla mücadele ediyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’nin en büyük ilçesi olan Keşan’da su stresi çekiliyor. İlçeye içme suyu sağlanan Kadıköy Barajı'nda 3 ay yetecek kadar su kaldı.
              Marmara Bölgesi'nde yağışlar, şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 46 azaldı. Trakya'nın tamamında, şubattaki yağışların, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 80'den fazla azaldığı ölçüldü, Edirne'de şubatta son 63 yılın en düşük seviyesinde yağış görüldü.
              Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de de barajlardaki su seviyeleri önemli ölçüde düştü. Edirne’de tarımda sulama amaçlı kurulan barajlarda su seviyesi önemli ölçüde azaldı.
              Özellikle Edirne’de sulama amaçlı kullanılan Altınyazı yüzde 35, Sultanköy yüzde 62, Hamzadere 68 seviyelerine kadar geriledi.
              Edirne’deki içme suyu için kurulan barajlardan olan Süloğlu Barajı’nda doluluk oranı yüzde 66, Kadıköy Barajı’nda ise yüzde 7 seviyesinde ölçüldü.
Trakya’da bulunan barajların mevsim normallerinde doluluk oranlarının  yüzde 90’larda olması gerekirken yağışların yetersiz olması korkutucu boyutlara ulaştı.
              Kırklareli’ndeki içme suyu amaçlı kullanılan ve Edirne’ye içme suyu sağlayan barajlardan olan  Kayalıköy yüzde 31, Kırklareli Barajı yüzde 47 seviyelerine kadar geriledi.
              Kırklareli’nin Vize İlçesine Kurulu Pabuçdere yüzde 1,4 ve Kazandere yüzde 0,4 barajlarında su seviyesi yüzde 1’lere kadar düştü. Bu barajlardan Mega Kent İstanbul’un içme suyunun sağlandığı barajlar arasında yer alıyor.
              Trakya’nın bir diğeri kenti Tekirdağ’daki içme suyu Naipköy yüzde 18, Çokal yüzde 63 ve sulama amaçlı kurulan barajlarda da Karaidemir Barajı yüzde 12 seviyelerinde ölçüldü.
              Edirne’de geçtiğimiz Şubat Ayı’nda metrekareye yalnızca 5,2 kilogram yağış düştü. Geçen yıl ise bu rakam 88 kilogramı bulmuştu. Şubat ayı ortalaması ise 60 kilogram civarındaydı.
İklim değişikliklerine bağlı olarak barajlarda su seviyelerinin azalması korkutucu seviyelere ulaştı.
Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN