Trafik parkurunun ilgi odağı yerli ve milli radar cihazı oldu

        Karayolları Trafik Haftası kapsamında Çocuk Trafik Eğitim Parkı'nda Ayşekadın Anaokulu farkındalık oluşturmak amacıyla gösteri düzenledi. Düzenlenen etkinlikte yerli ve milli olarak üretilen MESAN MEDAR MTS Hız tespit sistemi velilerin ilgi odağı oldu.

Trafik parkurunun ilgi odağı yerli ve milli radar cihazı oldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

         Karayolları Trafik Haftası kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü, Jandarma Trafik, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve denetleme Şube Müdürlüğü, 112 Acil Çağrı Merkezi, Edirne AFAD İl Müdürlüğü ekipleri bilgilendirme stantları kuruldu. Karayolları Trafik Haftası kapsamında düzenlenen etkinliğe Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, veliler ve öğrenciler ekiplerden bilgi aldı.
         İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri yetişkin ve bebek hastalarda ilk yardımın önemi hakkında velilere bilgilendirdi. Jandarma Ekipleri tarafından karayollarında kullanılan aktif cihazlar tanıtılarak bilgilendirme ise alkol denetimi, karayolunda ihlalleri tespit için drone cihazı, yaka kamerası hakkında bilgilendirildi.
         Jandarma ekipleri Trafik Haftası kapsamında tanıttıkları cihazlar arasında en çok dikkat çeken ise yerli ve milli olarak üretilen MESAN MEDAR MTS Hız tespit sistemi oldu.
         Yerli ve milli olarak üretilen radar sisteminin çalışması hakkında bilgiler verilerek radar uygulaması ve cihazın çalışma prensipleri anlatıldı.
         AFAD Edirne İl Müdürlüğü ekipleri ise asrın felaketi depremin acılarını herkesin yaşadığını ve deprem anında ve kaza kırım ekipleri ile olaylara müdahale ettiklerini anlatarak afet acil durum çantası hakkında velileri bilgilendirdi.
         Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Trafik Haftası dolayısıyla yaptığı konuşmada 2019 yılında kurulan Edirne Çocuk ve Trafik Eğitim Parkında toplamda 18 bin öğrenciye eğitim verildiğini söyledi.

Dr. Önder Arpacı, “Edirne Çocuk ve Trafik Eğitim Parkını 2019 yılında Valiliğimizin destekleriyle diğer paydaş kuruluşlarla birlikte açtık. Şimdiye kadar 18 bin öğrencimiz yararlandı ve bundan sonrada birçok öğrencimiz yararlanmaya devam edecek. Trafik bilincinin küçük yaşta gelişmesi gerekiyor. Çocuklarımız 5 ve 6 yaşlarında okul öncesinden 8. Sınıfa kadar devam ediyor. Trafik bilincinin yanında ilk yardım eğitimi alıyorlar. Yol geçiş haklarından sürüş tekniklerine kadar burada çocuklarımız bu bilgilerle aydınlanıyor.  Bu hafta karayolları güvenliği ve trafik haftası bu sebeple buradayız. Emeği geçen ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza başarılı bir hayat diliyorum.” Şeklinde konuştu.
          Konuşmaların ardından Ayşekadın Anaokulu öğrencileri tarafından trafik haftası konulu gösterileri veliler tarafından ilgiyle izlendi. Görevli ekipler anaokulu öğrencileri ile hatıra fotoğrafı çektirerek. Öğrencileri eğitim parkurunda trafik kuralları konusunda bilgilendirdi. Barış Karapaça