Ticareti İzne Tabi Olan 12 Kg Türüf Mantarı Yakalandı

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza, Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yurda kaçak yollarla sokulmak istenilen 10 kilogram kehribar taşı, yurttan çıkarılmak doğada az rastlanılan 12 kilogram türüf mantarı ele geçirildi. Gümrük Muhafaza ekiplerince devleti zarara uğratmak isteyen kaçak yollarla ticareti yapılmak istenilen piyasa değeri 1 milyon lira olan kaçak eşyaya el konuldu.

Ticareti İzne Tabi Olan 12 Kg Türüf Mantarı Yakalandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza, Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince devleti zarara uğratmak isteyen kaçakçılara göz açtırmıyor.
                Gümrük Muhafaza ekipleri, üstün çabalarıyla ülkemizin vergi kaybını önlemeye, ticaret erbabını haksız rekabetten korumaya, ülkeye giriş yapmak üzere Gümrük kapılarına getirilen eşyanın halk sağlığı ve ülke güvenliği yönünden de kontrolünü sağlayarak kamu yararının zarar görmesini engellemeye gece gündüz demeden 7/24 devam ediyor. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Kapıkule Gümrük Kapısı’nda kaçak ürüne yönelik 2 farklı operasyon düzenlendi. Operasyonda iki farklı araçta yapılan arama sonucu doğada az rastlanan trüf mantarı ve işlenmiş halde kehribar taşları ele geçirildi.

"Doğada nadir rastlanan türüf mantarı yakalandı"

Türkiye'den çıkış yapmak üzere Kapıkule Gümrük Kapısı'na gelen yabancı uyruklu şahsın kullandığı otomobil, Gümrük Muhafaza ekiplerince risk analizi kapsamında şüpheli görülerek x-ray taramasından geçirildi. Şüpheli yoğunluğu olduğu tespit edilen otomobil ekiplerce detaylı aramaya tabi tutuldu. Yapılan ayrıntılı kontroller neticesinde aracın stepne boşluğunda ve yolcu koltuğunun ön kısmında siyah poşetler bulunduğu tespit edildi.

Poşetler kontrol edildiğinde içerisinde çok sayıda trüf mantarı olduğuna rastlandı. Yapılan tartım işleminde trüf mantarının ağırlığı 12 kilogram olarak ölçüldü. Doğada az rastlanan ve yurt dışına kaçırılmak üzereyken yakalanan trüf mantarının değerinin yaklaşık 300 bin Türk Lirası olduğu tespit edildi.

"Değerli taş niteliğinde kilolarca kehribar ele geçirildi"

Gerçekleştirilen bir başka operasyonda ise Türkiye’ye giriş yapmak üzere Kapıkule Gümrük Kapısı’na gelen çekici türü bir araç Gümrük Muhafaza ekiplerince riskli olarak değerlendirildi. Şüpheli araçta gerçekleştirilen aramada, şoför mahallinin üzerinde bulunan dolaplar içerisinde siyah renkli poşetler olduğu tespit edildi.

Poşetleri kontrol eden ekipler, işlenmiş vaziyette irili ufaklı taş şeklinde ve ipe dizilmiş halde kehribarlar ele geçirdi. Ekiplerce ele geçirilen ve ağırlığı 10 kilogramı bulan kehribarın değerinin yaklaşık 730 bin Türk Lirası olduğu belirlendi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen bu iki operasyonla birlikte piyasa değeri 1 milyon Türk Lirası’nı aşan eşyaya el konuldu. Şüpheliler hakkında açılan soruşturmalar savcılık nezdinde devam etti.

Olaylarla ilgili 2 şüpheliye para cezası, 1 şüpheliye ise adli işlem uygulandı.