Tercan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Öğretmenlerin geleceğin mimarı ve teminatı olduğunu söyleyen Tercan, Türk milletinin köklü medeniyet tarihinin mimarı olan öğretmenlere çok şey borçlu olduğunu aktardı.

Tercan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

"24 Kasım, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır"

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Büyük savaş yıllarından sonra eğitimsiz bir dünyada boğuşan milleti yeniden var etmenin tek çözümünün öğretmenler sayesinde olacağını iyi bilen Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk tuğlayı başöğretmen sıfatıyla bizzat kendisi koyduğunu belirten Tercan, "24 Kasım 1928'de yayımlanan '˜Millet Mektepleri Talimatnamesi' gereğince, Ülkemizin her köşesinde Millet Mektepleri açılarak, aziz milletimize yeni harflerle okuma yazma öğretilmiş, Mustafa Kemal Atatürk bu çalışmalara "Millet Mektepleri Başöğretmeni' sıfatıyla katılmıştır. Nitekim Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Türk milletinin sosyal, kültürel ve ekonomik alanda sürdürülebilir bir gelişmeye kavuşabilmesi için, öncelikle eğitim ve öğretimin kaliteli, bilimsel yöntemlerle yürütülmesi gerekmektedir. Bu da ancak öğretmenlerimizle mümkün olacaktır" ifadelerine yer verdi.

"Türk gençliğini yetiştiren öğretmenlerin çabaları sekteye uğratılmaya çalışılmaktadır"

Atatürk'ün ülküsüyle yetişmeye başlayan gençliğin önüne konulan temel hedefin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak olduğunu ifade eden Tercan, "Bu amaçla Türk gençliğini yetiştiren öğretmenlerin çabaları dışarıdan enjekte edilen gayrı milli ideolojiler yoluyla sekteye uğratılmaya çalışılmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi Türk gençliğini yetiştirme çabalarına sekte vurmaya çalışanların her daim karşısında olmuştur olmaya da devam edecektir. Öğretmen; yarınları inşa eden, kutsal bir vazifeyi yerine getirmektedir. Geleceği şekillendirmede ve bilinçlendirmede en önemli konumdadır. Evlatlarımıza çizeceği ufuk çizgisi, ülkemizin yarınlarına en büyük katkıyı sunacaktır. Yarının lider ülke Türkiye'si ellerinde şekillenecek, geleceğin bilim ve ilim insanları öğretmenlerimizin ellerinde yetişecektir" şeklinde açıklamada bulundu.

"2023 Lider Ülke Türkiye hedefinin gerçekleşmesinde en önemli itici güç olacaklar"

Türk öğretmenlerinin bu özelliklerinin yanı sıra, milli konulardaki hassasiyetlerini topluma anlatmada gösterdikleri sorumlu anlayışlarının, 2023 Lider Ülke Türkiye hedefinin gerçekleşmesinde en önemli itici güç olacağını vurgulayan Tercan, "Milletimizin hayallerini tarumar ederek geleceğine ipotek koymaya uğraşan ve vatanımızın bağımsızlığına göz diken mihrakların saldırılarının yoğunlaştığı bu süreçte, geleceğimizi inşa edecek öğretmenlerimize, büyük görevler düştüğü tartışılmaz bir gerçektir. İnancımız odur ki; Türk milletinin içinde bulunduğu durumun bir kader olmadığını en iyi şekilde gösterecek olan da milli düşüncenin yılmaz savunucuları öğretmenlerimiz olacaktır. Üretmeyen, milli duyguları harekete geçiremeyen, aynı zamanda kendi kendini tekrarla yetinen ve bunun içinde sürekli gerileyen bir milletin bulunduğumuz coğrafyada varlığını sürdürmesi mümkün değildir" diye konuştu.

Türk öğretmeninin, vatanın her yöresinde, her türlü imkânsızlığa ve zorluğa rağmen idealist bir ruhla hizmet ettiğini söyleyen Tercan, "Devletimizin gülen yüzlerinden birisi olarak tüm vatandaşlarımıza ayrım gözetmeksizin yeni ufuklar açmak için gayret göstermektedir. Öğretmen rehber, ideal ve sabır demektir. Bilinmelidir ki, aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, hak ettikleri yaşam şartlarına ulaşmaları her zaman önceliklerimizden biri olacaktır" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi