• Haberler
  • Edirne
  • 'Teknoparklar Türkiye'nin gelişmesine güç katıyor'

'Teknoparklar Türkiye'nin gelişmesine güç katıyor'

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, 'Teknoparklarımızda 3 bine yakını kuluçka firmalarından oluşmak üzere 10 bin 600 civarında teknoloji firmamız yenilik faaliyetleri yürütüyor, Türkiye'nin gelişmesine güç katıyor' dedi.

'Teknoparklar Türkiye'nin gelişmesine güç katıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çoştu, Edirne'de bir otelde düzenlenen 13. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AR-GE'ye ayrılan kaynağın milli gelire oranı itibarıyla önemli ilerleme kaydederek İtalya ve İspanya gibi gelişmiş ülkeler seviyesine ulaştığını söyledi.

Hedeflerinin bunun çok daha ötesine geçebilmek olduğunu belirten Çoştu, "Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği tarafından yayımlanan 'Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektör Raporu'na göre yine benzer bir gelişmeyi görüyoruz. 2023 yılında bilişim sektörümüz dolar bazında yüzde 30 büyüme kaydetmiş durumda. Özetle ifade etmek gerekirse Türkiye teknoloji ekosistemi önemli bir ivme kazandı, büyük bir kapasiteye erişmiş durumda." dedi.

Çoştu, bu ekosistemin kalbinde akademi ve sanayi arasında köprü vazifesi görerek bilginin ticarileşmesini, yenilikçi fikirlerin ürün ve hizmetlere dönüşmesini sağlayan girişimci fabrikaları teknoparkların yer aldığını dile getirdi.

-TEKNOPARKLARIN SAYISI 22 YILDA 51 KAT ARTTI

Teknoparkların sayısının son 22 yılda 2'den 102'ye ulaştığını ifade eden Çoştu, şunları kaydetti:

"Teknoparklarımızda 3 bine yakını kuluçka firmalarından oluşmak üzere 10 bin 600 civarında teknoloji firmamız yenilik faaliyetleri yürütüyor, Türkiye'nin gelişmesine güç katıyor. 110 binden fazla AR-GE çalışanıyla bu firmalarımız şimdiye kadar 60 bine yakın AR-GE projesini tamamlamış gerçekleştirmiş durumda. Türkiye'de önemli bir AR-GE yetkinliği ve kapasitesini inşa etmeyi başardık. Halihazırda ise 15 binden fazla AR-GE projesi teknoparklarımıza yürütülmeye devam ediyor.

Milli Teknoloji Hamlesi'nin vizyon projelerini yürüten girişimlerimizle, firmalarımızla oyundan havacılık ve uzaya biyoteknolojiden finans teknolojilerine kadar birçok alanda sayısız başarı hikayelerini hep beraber gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin dört bir yanında AR-GE ve inovasyon kültürünün yeşermesinde ve gelişmesinde merkezi rol üstlenen teknoparklarımıza emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunmak istiyorum." AA

ANADOLU AJANSI