TED Edirne Koleji öğrencilerinin projesi bölge finallerinde

TED Edirne Koleji öğrencileri, kentin tarihinde önemeli yere sahip olan 'Edirne'nin Unutulan Balon Hangarı' projesi TÜBİTAK yarışmasında bölge finallerine katılmaya hak kazandı.

TED Edirne Koleji öğrencilerinin projesi bölge finallerinde
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 

TED Edirne Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri, “Edirne’nin Unutulan Balon Hangarı” projesiyle TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda bölge finallerine katılmaya hak kazandı.

Bilge Buket Bayrak, Nazlı Aytin ve Yağmur Arslan'ın, geliştirdikleri proje Edirne’nin tarihinde önemli yere sahip olan balon hangarının kamuoyuna tekrar kazandırılmasını ve kültürel miras olarak korunup modernist koşullara göre dönüştürülmesini hedefliyor.

Projenin detayları kurulan web sitesinde paylaşılıyor.

Öğrencilerin danışman öğretmeni Umut Eren, yapının Türk Havacılık Tarihi’nde önemli bir yer olduğu ve ilklere ev sahipliği yaptığı için ayağa kaldırmak istediklerini belirtti.

Yapının atıl durumda kaldığını ve öğrencilerle TÜBİTAK’a proje yapamaya karar verdiklerini dile getiren Eren, “Balon Hangarını insanların hiç bilmediğini, orda olduğundan bile haberi olmadığını görünce daha da heyecanlandık bunun için harekete geçtik, araştırmalar yaptık. Birlikte oraya geziler düzenledik ve yapıyı yerinde gördük. Yapının Türk Havacılık Tarihi’nde önemli bir yer olduğu için, ilklere ev sahipliği yaptığı için bunu ayağa kaldırmak istiyoruz. Biz bu proje de web sitesi tasarladık daha fazla insana ulaşmasını istiyoruz, bir çocuk kitabı yazdı öğrencilerimiz ve proje de eski vesikalıklar ile tarihe ışık tutmaya çalıştık ve yankı uyandırmakta bir etkimiz oldu. Bölge finallerine gidiyoruz, önümüzdeki hafta ve bu finallerde birinci olup Türkiye Şampiyonu olmak hedefimiz ve bütün Türkiye’ye burayı duyurmak, ayağa kaldırmak istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

Kamuoyunda farkındalık yaratmak için çalıştıklarını dile getiren Öğrencilerden Bilge Buket Bayrak, “Balon Hangarı’nın Balkan Savaşları açısından önemli bir miras. Yapı savaşa katılmış tek Balon Hangarı olma özelliğini taşıyor. Guiness miras listesine sokmaya çalışıyorlar ve bizde buna öncülük etmeye çalışıyoruz, yardım etmeye çalışıyoruz, ön ayak olmaya çalışıyoruz, şehrimizde ve çevremizde kamuoyunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.” Dedi.

Öğrencilerden Nazlı Aytin de yapıya havacılık müzesinin kazandırılmasının önemine değinerek yapının çevresindeki eserlerle birlikte ayağa kaldırılması gerektiğini vurguladı.

 Balon Hangarı’nı makete dönüştürdüklerini belirten öğrencilerden Yağmur Arslan, “resimli çocuk kitapları da hazırladık. Bu şekilde küçük kardeşlerimizin de aslında bundan faydalanmasını ve gelecek nesillere aktarabilmesini istedik. Ayrıca sadece bizlerin değil görme engelli bireylerinde bundan faydalanması için sesli kitap dönüştürdük ve sitemize yükledik. Bence çok büyük bir farkındalık oluşturur. Çünkü biz bunu Edirne için yaptık bunu gören başka şehirdekiler unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş yapılara farkına varıp kendilerinin de kalkındırmasını sağlayabilirler şehirleri için.” İfadelerini kullandı. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ