• Haberler
  • Edirne
  • Tarla Yangınları Çiftçilerin Emeklerini Yok Ediyor

Tarla Yangınları Çiftçilerin Emeklerini Yok Ediyor

Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte tarla yangınları giderek sıklaşıyor ve çiftçilerin bir yıllık emeklerini yok ediyor. Tarla yangınları en çok yol kenarlarına atılan cam şişelerin mercek görevi görerek kuru otları tutuşturması sonucu meydana geliyor.

Tarla Yangınları Çiftçilerin Emeklerini Yok Ediyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çeşitli nedenlerle çıkan tarla yangınları çiftçilerin bir yıllık emeklerini yok ediyor. Hava sıcaklıklarının artmasıyla sıklaşan tarla yangınları en çok camların mercek görevi görme etkisiyle meydana geliyor. Vatandaşların yol kenarlarına attığı cam şişeler yüksek sıcaklıkla kuru otları tutuşturuyor.

Yangınlarla mücadele kapsamında, yerel yönetimler ve tarım kuruluşları hem bilinçlendirme çalışmaları yürütüyor hem de yangın riskini azaltmak için çeşitli önlemler alıyor. Ancak, vatandaşların da bu konuda duyarlı olması ve sorumluluk alması büyük önem taşıyor.

Vatandaşların çevreye daha duyarlı olmaları ve cam şişeleri gelişi güzel atmaktan kaçınmaları gerekiyor. Bu tür ihmaller, tarımsal üretimi ve çiftçilerin geçim kaynaklarını ciddi şekilde tehdit ediyor.

Yangınların önlenmesi için alınabilecek basit önlemler hem doğal yaşamı korumak hem de çiftçilerin geçim kaynaklarını güvence altına almak açısından hayati önem taşıyor.

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, bölgede kasıtlı anız yakılmadığını, çiftçilerin anız yangını hakkında bilinçlendiğini belirtti.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte tarla yangınlarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Öztürk, “Yaklaşan buğday biçim sezonuyla birlikte özellikle şarampoldeki otların kuruması ve hava sıcaklıklarının artmasıyla tarlalarda yangınlar olabiliyor. Özellikle balya yapılan tarlalarda rastlıyoruz buna. Bunun için vatandaşlarımızın duyarlı olması lazım. Arabalarından özellikle sigara izmaritlerini atmamaları lazım. Özellikle cam şişeleri şarampol kenarlarına atmamaları gerekiyor. Kırılan çam şişeler yüksek hava sıcaklığıyla beraber kurumuş otların tutuşmasına çiftçilerinde bir yıllık emeklerinin yok olmasına sebebiyet veriyor. Lütfen vatandaşlarımız bu konuda duyarlı olsunlar. Çok nadir olarak biçim esnasında demir veya çelik malzemenin tarladaki taşa çarpmasıyla çıkan kıvılcım otların tutuşmasına neden olabiliyor. Bu durumda da mutlaka biçerdöverlerde yangın söndürme tüpü bulundurulması gerekiyor. Biçim sezonu öncesi yangın söndürme tüpleri kontrol edilmeli ve dolu olması gerekiyor.” dedi. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar