Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Edirne'de Uluslararası Balkan Sempozyumuna katıldı.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Edirne'de Uluslararası Balkan Sempozyumuna katıldı. Balkan Kongre Merkezi'nde, Edirne Valiliği Edirne Balkan Şehirleri İşbirliği Edirne Platformu ve Trakya Üniversitesince düzenlenen 1. Uluslararası Balkan Sempozyumu'nun açılışında konuşma yapan Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Balkanlıların, çalışkan ve dünyayı tanımaya açık olduğunu dile getirdi.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Edirne'de Uluslararası Balkan Sempozyumuna katıldı.
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Balkanlıların, kendi milli etnik karakterinden önce, her şeyden evvel Balkanlı olduğunu belirten Ortaylı, "Onların bir arada çalışmaması, üretmemesi, bir arada ilim yapmaması şaşılacak bir geriliktir. Onun telafisi gerekir." dedi.

Ortaylı, Küçük Asya ve Trakya'nın tarihte otantik halklar, Türkler, Romalılar ve Helenler'in dışında İranlıların da yerleşme yeri olduğunu belirtti.

Ülkenin içinde bulunan etnik azınlıkların hiç şüphesiz ki Türk devletinin kışkırtıcı olmayan, siyasi bakımdan tahripkâr faaliyetlere girmediği, sulhçu, barışçı bir politikayla hayatına devam ettiğini söyleyen Ortaylı, "Bu politika bence örnek olmalıdır. Memnuniyetle kabul ediyoruz, görüyoruz. 1989'dan sonra ortaya çıkan Balkan Devletleri'nde problemler bu yollarla çözülecektir." Şeklinde konuştu.

Ortaylı, Almanya'nın, Balkan bölgesindeki muhtelif etnik gruplar arasında çatışmayı besleyecek faaliyetler düzenlediğini söyleyerek Balkan uluslarının tatlı hayatlarına ve çalışkanlıklarına devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Bütün meselenin Avrupa Birliği'nin gerçekte kağıttan bir kaplan olan yeni iktidarlarının Balkan coğrafyasına ve siyasetine müdahalesini önlemek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ortaylı,

Bütün mesele Avrupa Birliği'nin gerçekte bir kağıttan kaplan olan yeni iktidarlarının Balkan coğrafyasına ve siyasetine müdahalesini önlemek olduğunu aktaran Ortaylı, şunları kaydetti:

“Bunun başında, hiç şüphe yok ki Federal Almanya geliyor. Söyleyeceklerim, devletimizin takip ettiği siyasetin ve politikanın dışındadır. Bu politikaya akademisyenler katılmak zorunda değildir. Ama bazı gerçekleri ona rağmen belirtmek zorundayız. Bu bizim demokrasimizin ve hürriyetimizin bir icabıdır. Almanya, Balkan bölgesindeki muhtelif etnik gruplar arasında çatışmayı besleyecek faaliyetler düzenliyor. Bilhassa ülkesinde, bu ülkelerden gelen azınlık gruplar arasında bu faaliyeti gösterdiği görülmektedir. Bu bizim Türkiye'dekilerden başlıyor. Balkan coğrafyasındaki etnik grupların arasını kapsıyor. Şunun üzerinde açıkça durmak gerekir. Eğer etnik bilgimizi, tarihi yorumlamalarımızı kendimiz ele almaz ve buradaki 'problematik' dediğimiz sorunsalı birlikte çözmezsek her zaman için ikinci sınıf insanlar, hayatımıza ve tarihi kültürümüze müdahale edeceklerdir.”

Konuşmasının ardından Ortaylı'ya Dışişleri Bakan Yardımcı Mehmet Kemal Bozay ve Edirne Valisi Yunus Sezer tarafından Karadağ Milletvekili ve Karadağ Parlementosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı ressam Doç. Dr. Abaz Dizdarevic'in yaptığı ve Yağlı güreş pehlivanlarının yer aldığı bir tablo takdim edildi.

EBRU YILDIZ GÜNENÇ