• Haberler
  • Edirne
  • 'Sokak köpeklerini uyuttuğumuza ilişkin haberler gerçeği yansıtmıyor'

'Sokak köpeklerini uyuttuğumuza ilişkin haberler gerçeği yansıtmıyor'

Edirne'nin Havsa ilçesinde, çok sayıda sahipsiz köpeğin ortadan kaybolduğu ile ilgili çıkan haberlere yanıt veren Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan, Onları uyuttuklarına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

'Sokak köpeklerini uyuttuğumuza ilişkin haberler gerçeği yansıtmıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İlçede bir grup hayvansever, belediyenin sokak hayvanlarını iğne ile uyutup topladığını iddia ederek, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İlçe Belediye Başkanı Aydın Balkan, ilçede belediye tarafından köpeklerin toplandığını ve kaybolduğuna ilişkin çıkan haberlerin asılsız olduğunu söyledi. Edirne'nin Havsa ilçesinde sokak köpeklerinin ortadan kaybolduğuna dair iddialar ortaya atıldı. Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan iddialara ilişkin açıklama yaptı.

              “Haberler gerçeği yansıtmıyor”

Balkan, yerel ve ulusal basında belediye tarafından köpeklerin usulsüz olarak toplandığına dair haberlerin asılsız olduğunu aktardı. Bazı hayvanseverlerin yerel ve ulusal basına demeç verdiğini dile getiren Balkan, “Haberlerden takip ettiğim kadarıyla bu 7-8 kişilik hayvansever arkadaşların hiçbirini ben tanımıyorum. Sadece içlerinden bir hanımefendiyi görmüşlüğüm var. Havsalı olmadıkları için ilçede yaptığımız çalışmalar ve işleri özellikle hayvan dostlarımızla ilgili yaptığımız çalışmalardan haberleri yok. Bizler elimizden geldiğince her zaman hayvanlarımıza kucak açtık. Her dönem elimizden geldiğince onlara yardım ettik. Etmeye de devam ediyoruz. Bu işte bizim köpekleri topladığımız onları uyuttuğumuza ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” Dedi.

“Bizler barınakta köpekleri ziyaret ediyoruz”

Havsa ilçesinde esnaf olan Buse Kocabaş da belediyenin sokak hayvanlarıyla ilgili çok iyi bir çalışma gerçekleştirdiğini söyledi.  Tehlikeli görünen köpeklerin belediyeye başvurularak bildirildiğini ifade eden Kocabaş, “Edirne Belediyesi’nden geldiler köpekleri barınağa götürdüler. Bizler barınakta zaten köpekleri ziyaret ediyoruz. Biz esnafız burada artan yiyecekleri barınaktaki köpeklere de veriyoruz. Köpeklerin toplanıp kısırlaştırılıp buraya gelme gibi bir durumu yok.” Şeklinde konuştu.

“Bize bilgi verilmedi”

İddia sahibi vatandaşlardan Ali Dezcan ise, yiyecek verdikleri köpekleri bir daha görememeleri üzerine araştırma yaptıklarını belirtti. Bu konuda çok fazla olayın olduğunu ve köpeğin kaybolduğunu öğrendiklerini söyleyen Dezcan, "Bununla ilgili bilgi almak istediğimizde bilgi verilmedi. Daha sonra baktı ki bazı hayvanların yakalanması içi ilaç kullanılıyor ama belediyede şu anda veteriner yok. Dolayısıyla bu ilaçların kullanımı yetkili eller tarafından yapılması lazım. Çünkü hayvanın kilosuna göre dozumuzun ayarlanması birçok geri döndürülmeyen yani bulamadığımız canlarımız var. Bunların o şekilde dolaşımı veya çeşitli ehil olmayan kişiler tarafından yapılan müdahalelerle hayatlarını kaybettiklerini düşünüyoruz. Cumhuriyet Başsavcılığı'na hayvan hakları dernekleri kanalıyla bu olayı duyduktan sonra başvuruldu” ifadelerine yer verdi.

Barış Karapaça