Şekerlemecilerde üretim iki kat arttı

Edirne'deki şekerlemecilerin bayram mesaisi başladı. Bayram öncesi siparişleri artan şekerlemecilerin, üretimi iki katına çıktı.

Şekerlemecilerde üretim iki kat arttı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de Ramazan Bayramı dolayısıyla Osmanlı'dan kalma lezzetlerin üretimi iki kat arttı.

Osmanlı’dan Edirne’ye miras kalan tüm bu lezzetler, bayram sofraları için hummalı bir şekilde hazırlanıyor. Şekerleme ustaları gece gündüz fazla mesai yapıyor.

Şekerlemeciler ürettikleri badem ezmesi, kavala kurabiyesi, kallavi kurabiye, luk-u ala, luk-u leziz lokumları, alüyyül ala ile deva-i misk helvası gibi asırlık tatlıları vatandaşların beğenisine sunuyor.

Vatandaşları talebini karşılamak için gece gündüz çalıştıklarını belirten Şekerlemeci Arif Meriç, "Bayramlar tatlılarıyla güzel oluyor. Atalarımızdan miras birçok lezzet var. Badem ezmesi, kavala kurabiyesi, kallavi kurabiyesi ve lokumlar bayramda çok rağbet görüyor. Vatandaşların talebini karşılamak için bugünlerde gece gündüz çalışıyoruz. Yetiştirmek için gayret sarf ediyoruz. Edirne'den ve Türkiye'nin her yerinden siparişler alıyoruz. Bu bayramda da kimseyi tatlısız bırakmayacağız." Dedi.

Şekerleme firmasında üretim müdürü olan Pınar Karaca, Edirne'nin geleneksel lezzetlerini müşterilere hızlı bir şekilde ulaştırmak için çalıştıklarını aktardı.

Tatlı üretimini 2 kat arttırdıklarını söyleyen Karaca, “Edirne'nin geleneksel lezzetlerini müşterilerimize hızlı bir şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. En çok talep gören ürünlerin başında badem ezmesi, Kavala kurabiyesi ve lokum çeşitleri geliyor. Uzun bir bayram tatili var. Edirne'mize şehir dışından çok sayıda ziyaretçimiz gelecek, onlar için raflarımızı dolduruyoruz. Yine Edirne'den farklı illere giden vatandaşlarımız da yanlarında tarihi lezzetleri hediye olarak götürüyorlar. Biz de şeker tadında bir bayram geçirilmesi elimizden geleni yapıyoruz.” Şeklinde konuştu. Dilek Şahin

DİLEK ŞAHİN