Savaş Göç ve Kadın Konulu Konferans Düzenlendi

Edirne İl Müftülüğü tarafından 'Savaş Göç ve Kadın' konulu konferans gerçekleştirildi.

Savaş Göç ve Kadın Konulu Konferans Düzenlendi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne İl Müftülüğü tarafından gerçekleştirilen Savaş Göç ve Kadın" konulu konferans, Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Dr. Elif Arslan'ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Selimiye Camii müezzin- kayyımı Ozan Ceco'nun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program İl Müftüsü Hasan Başoğlu’nun konuşmalarıyla devam etti.

Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu yaptığı konuşmada, “Kadın modern dünya için insanın bir cinsidir ancak İslâm için bundan da öte kadın annedir, cennet ayaklarının altına serilmiştir. Yine babasına cenneti kazandıran evlattır. İşte bugün kadının savaş ve göçlerdeki durumlarını insani ve dini açıdan ela alacağız.” Dedi.

Tüm mazlumlara destek olmak için görevin en iyi şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen Başoğlu, “ biz savaş ve kadın denince kurtuluş savaşında fedakârlık eden Anadoludaki annelerimizi, Nene Hatunları, Kara Fatmaları, Kırzılı Kadınları, Bulgar ve Yunan zulmünden kaçarken nehirlerde boğulan kadınlarımızı, nihayet Gazze, Doğu Türkistan ve mazlum coğrafyalardaki kadınları hatırlıyoruz. Kadınıyla, çocuğuyla tüm mazlumlara destek olabilmek için öncelikle bir olmamız ve görevimizi en iyi şekilde yapmamız gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Başoğlu’nun konuşmalarının ardından Savaş Göç ve Kadın sunumuna geçildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Dr. Elif Arslan da dünyada savaşlar ve göçler nedeniyle sorunlar yaşayan kadınların durumuna vurgu yaptı.

Savaş ve göçler dolayısıyla yerinden yurdundan edilen kadınları gündemde daima sıcak tutulması gerektiğini aktaran Arslan, “Bugün dünyanın dört bir yanında kadınlar savaşlar, yoksulluk ve hastalıklar dolayısıyla sıkıntılar yaşıyor. Bizdeki iman ve sorumluluk bilinci bu sorunlara eğilmeyi ve elimizden gelen her şeyi yapmayı gerektiriyor. Çünkü nerede bir zalim varsa o bizi ilgilendirir, nerede bir mazlum varsa biz ona üzüntü duyar ve elimizden geleni yapmaya çalışırız. Bu sebeple özellikle savaş ve göçler dolayısıyla yerinden yurdundan edilen kadınları gündemimizde daima sıcak tutmalıyız.” İfadelerini kullandı.

Bu konuda neler yapılabileceğini söyleyen Arslan, “peki bizler bu konuda neler yapabiliriz? Bu farkındalığa sahip çocuklar yetiştirebiliriz mesela. Bunun yolu da kadınlarımıza önce bizim değer vermemizden geçiyor. Yapabileceğimiz çok şey var, yeter ki bu niyette olalım.” Dedi.

Başoğlu, sunumdan dolayı Arslan’a teşekkür ederek hediye takdim etti. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar