Saros Körfezi'ndeki doğal gaz depolama ünitesi açılış için gün sayıyor

Türkiye'de, doğalgazdan petrole, nükleerden, yenilenebilir enerjiye birçok alanda gerçekleştirilecek projelerle 2023 'enerjinin yılı' olacak. 2017 yılında yapımına başlanan Edirne Saros FSRU İskelesi ve Bağlantı Hattının bu ay faaliyete geçmesi planlanıyor.

Dünya enerji krizini konuşurken, Türkiye'de bu noktada önemli proje ve yatırımlara imza atıldı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Saros Körfezi'nde yapımı süren yüzer sıvılaştırılmış doğal gaz depolama ünitesinin Ocak ayında devreye gireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dönmez, Trakya bölgesi için büyük öneme sahip müjdeli haberi duyurdu.

                Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, Türkiye'nin geçen yıl doğalgaz tüketimi 59,8 milyar metreküp olarak gerçekleşti.Türkiye, 7 uluslararası doğal gaz boru hattı, 2'si yüzer olmak üzere 4 LNG santrali, 2 yer altı doğal gaz depolama tesisiyle enerjide arz güvenliğini sağlarken, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle gaz tedariki konusunda darboğaza giren Avrupa'nın krizi aşmasında da kilit rol oynamaya hazırlanıyor.

                Tesis faaliyete başladığında, Marmara Bölgesi enerji arz güvenliği açısından önemli bir görev üstlenecek. Türkiye’de bir ilk olacak bu tesisin şebekeye günlük 20 milyon metreküp gaz verme kapasitesi bulunuyor.

                Türkiye'nin üçüncü Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) olacak günlük 28 milyon kapasiteli Saros FSRU ocakta devreye alındığında, ülkenin günlük gazlaştırma kapasitesinin 150 milyon metreküp seviyesini geçmesi bekleniyor.

                Edirne Saros FSRU İskelesi ve Bağlantı Hattı projesinde faaliyete geçtiğinde günde 20 milyon metreküp Doğal Gaz Geri Üretim, 54 km Doğal Gaz İletim Hattı, yılda 1,50 milyar metreküp Doğal Gaz Sevk Kapasitesi sağlayabilecek.

Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ