OSB'ye Vali vetosu

2018 yılı yatırım programına alınması amacıyla Aralık ayında İl Genel Meclisi'nin olağanüstü toplantı yaparak müteşebbis heyetinin asil ve yedek üyelerini seçtiği Uzunköprü OSB'de ilk karmaşa yaşandı. İl Genel Meclisi'nin seçtiği müteşebbis heyeti Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından veto edilirken İl Genel Meclisi, 14 yıllık tarihinde ilk defa arka arkaya olağanüstü toplantı kararı alarak müteşebbis heyet seçimi yetkisini Edirne Valisi Günay Özdemir'e verdi.

OSB'ye Vali vetosu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne İl Genel Meclisi'nin, Uzunköprü İlçesi Ardıç Kötü Kavacık Mevkii'ne kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi'nin 2018 yılı yatırım programına alınması için olağanüstü toplantı düzenleyerek 8 asil ve 8 yedek üye olmak üzere seçilen müteşebbis heyetini, Edirne Valisi Günay Özdemir tarafından veto edildi. Vali Özdemir'in Uzunköprü OSB müteşebbis heyetini veto etmesinin ardından Edirne İl Genel Meclisi, Aralık ayındaki ikinci olağanüstü toplantısını gerçekleştirdi. Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Genel Meclisi'nin olağanüstü toplantısında yaptığı açılış konuşmasında; '14 yıllık İl Genel Meclisi tarihinde belki de ilk defa 2 defa olağanüstü meclis toplantısı yapmak zorunluluğunda kaldığımız bir günü yaşıyoruz. Tabii ki bu toplantılar halkımızın istihdamına, bölgemizin yatırımlarının önünü açma adına İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarımızla birlikte katkı veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Toplanmamızın asıl gerekçesi; daha önce Uzunköprü Çevreye Duyarlı OSB'nin kurulması ile ilgili bir toplantı yapmıştık. Alınan kararlarda, bir kararla ilgili Sayın Valimiz ile bir tereddüt yaşadık. Yetki karmaşası oldu. İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarımın bu yetki karmaşasını, bölgemizde bir sorun olarak görülmesini kabul etmeyeceğini ümit ediyorum. Önemli olan bölgemize yatırımların gelmesi, istihdamın önünün açılmasıdır. Vatandaşlarımızın ve halkımızın bize yüklemiş olduğu sorumluluk da bu yöndedir' ifadelerine yer verdi.

Yeni üye kararı okundu
Geçmiş'in konuşmasının ardından toplantı, yoklamanın yapılması ile başladı. Yoklamanın ardından toplantıda 1'inci olağanüstü toplantıya ait tutanak özeti okundu. Tutanak özetinin okunmasının ardından Geçmiş, toplantıda duyuru olduğunu açıkladı. Okunan duyuruda şu ifadelere yer verildi; 'Keşan İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Boyalık'ın Adalet ve Kalkınma Partisi Keşan İlçe Başkanlığı'na seçilmiş olmasından dolayı İl Genel Meclis Üyeliği'nden istifa ettiğini bildirerek 5302 sayısı İl Özel İdaresi kanununun 21'inci maddesi gereğince istifa eden İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Boyalık'ın yerine geçecek yedek üyenin isminin ilgili seçim kurumundan istenerek bildirilmesi istenmiştir. Bu nedenle Keşan İlçe Seçim Kurulu'ndan yedek üyenin ismi istenilmiş olup Keşan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın yazısı ile 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen mahalli idareler seçimleri İl Genel Meclisi asil ve yedek üye seçim sonuçlarına göre Adalet ve Kalkınma Partisi birinci yedek üyesi olan Sebahattin Şengün'ün asil görevinden istifa eden Hüseyin Boyalık'ın yerine kalan süreyi tamamlamak üzere görevlendirilmesi gerektiği bildirilmiştir' denildi. 

Geçmiş'ten '˜hoş geldin' konuşması
Duyurunun ardından konuşma yapan Geçmiş; 'Yaklaşık 4 yıldır birlikte görev yaptığımız ve şu anda AK Parti Keşan İlçe Başkanı olan Hüseyin Boyalık arkadaşımız, Keşan'daki yoğun işlerinden ve siyasi parti çalışmalarının yoğunlaşmasından dolayı Meclis Üyeliği'nden istifa ederek; yerini aynı partiden seçilen Sebahattin Şengün'e bırakmıştır. Bununla ilgili gerekli yazışmalar yapılmış, ilçe seçim kurulundan ismi istenmiş, kayda da kendisi gelmiştir. Bugünden itibaren İl Genel Meclisi'nde Keşan İl Genel Meclisi Üyesi olarak görev yapacaktır. Kendisine hoş geldiniz diyorum. Meclis çalışmalarında katkı vereceğini umut ederek hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum' sözlerine yer verdi.

Bingül'ü unutmadı
Geçmiş, konuşmasında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden makam şoförü Yasin Bingül(24)'ü de anarak; 'İl Genel Meclisi'nin olağanüstü toplantılarına başlarken çok kötü bir haberle sarsıldım. Yeni yeni kendime geliyorum. Evladım gibi sevdiğim, gerçekten toplumda herkes tarafından sevgi ve saygı gören makam şoförüm Yasin Bingül vefat etti. Bir defa daha burada kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. İnşallah cennet mekânı olur' dedi.

Vali Özdemir'in OSB talebi
Geçmiş'in konuşmasının ardından toplantıda Edirne Valisi Günay Özdemir'in İl Genel Meclisi'ne gönderdiği talep görüşüldü. Okunan talepte; 'Edirne İl Özel İdaresi Uzunköprü Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluşuna ve müteşebbis heyetine 8 üye ile katılımının sağlanmasında, 8 üyenin tespitinin karar alındığı görülmüştür. Bu kararın müteşebbis heyetine belirlenen 8 üyenin isimleri hariç olan bölümünün uygun olduğuna, 4562 sayılı OSB kanununun 7'nci ve 01.01.2002 ve 24713 sayılı Resmi Gazete'de de yayınlanan OSB uygulama yönetmeliğinin 12'nci maddesine göre; OSB'lerin müteşebbis heyeti üye seçimlerinin OSB'nin oluşumuna katılan kurum ve kuruluşlarının yetkili organlarınca mensupları arasından tespit edilecek üyelerden oluşur. 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 30'uncu maddesinin O bendi hükmüne göre; söz konusu seçim hususunda İl Özel İdaresi'nin yetkili organı Vali'dir. Bu nedenle İl Genel Meclisi'nin 05.12.2017 tarih ve 2017/286 sayılı kararı, 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 10'uncu maddesi kapsamında İl Genel Meclisi'nin görev ve yetkilerinden olmayıp; aynı kanunun 30'uncu maddesinin O bendi hükmüne göre Vali'nin görev ve yetkisinde olduğundan, 5302 sayılı kanunun 15'inci maddesi gereğince sadece 8 üye belirlenmesi yönünde belirlenmesi yönünden yeniden görüşülmek üzere iade edilmiştir' ifadelerine yer verildi.

'Üyelerin gönülleri rahattır'
Vali Özdemir'in talebinin okunmasının ardından konuşan Geçmiş; 'Söylemeden edemeyeceğim; bir önceki talepte de 8 üyenin seçimi ile ilgili talep geldi. Doğal olarak Meclis; özgür ve serbest iradesiyle 8 üyeyi belirledi. Oybirliğiyle çıkan bir karardı fakat yasanın ilgili maddelerinde bir çelişki var. Bu çelişki de diyor ki 24713 sayılı Resmi Gazete'de de yayınlanan OSB uygulama yönetmeliğinin 12'nci maddesine göre; OSB'lerin müteşebbis heyeti üye seçimlerinin OSB'nin oluşumuna katılan kurum ve kuruluşlarının yetkili organlarınca mensupları arasından tespit edilecek üyelerden oluşur. OSB yasası bunu diyor ama 5302 sayılı yasada da İl Özel İdaresi kanununun 30'uncu maddesinin O bendi hükmüne göre,  söz konusu seçim hususunun İl Özel İdaresi'nin yetkili organı Vali'dir diyor. Ayrıca İl Genel Meclisi'nin 6'ncı maddesinde İl Genel Meclisi'nin görev ve yetkilerinde İl Özel İdaresi dışındaki kuruluşlara katılacak olan üyelerin seçimi İl Genel Meclisi yetkisinde diyor. Böyle bir karmaşa var. Bu karmaşanın dışında karmaşa yaratmak, kavga ya da inat etmek seçilmiş olan İl Genel Meclisi Üyeleri'ne yakışmaz. Asıl olan bölgeye istihdamın gelmesidir. Edirne topraklarındaki azalan nüfusun değil, gençlerimizin Çerkezköy'e, Çorlu'ya göç eden yapısı değil, evlatlarımızın kendi yaşadıkları yerlerde iş, aş bulabilme alanlarının oluşturulabilmesidir. Bizim de en büyük ümidimiz, halktan aldığımı yetkinin de asıl amacı budur. Yoksa OSB yönetimlerinde Ahmet olmuş, Mehmet olmuş hiç önemli değil. Bu İl Genel Meclisi, Uzunköprü OSB'nin kurulması ile ilgili olağanüstü bir karar vermiştir, olağanüstü yetkilerini kullanmıştır, parasız olduğumuz bir dönemde 1 milyon TL ödenek aktarılmıştır. Her seçilecek asil üye için haklarına 100'er bin TL para yatırılmıştır. Bununla ilgili OSB'ye katılım üzerinde 3 partinin de mensuplarının bulunduğu ve arkadaşlarımızın oy birliğiyle karar alınmıştır. Bölgemizde yatırım ve istihdamın açılması için her türlü kararda İl Genel Meclisi Üyeleri görevlerini yerine getirmiştir. Bu konuda benim ve İl Genel Meclisi Üyeleri'min gönülleri rahattır' dedi.

Oybirliğiyle kabul edildi
Geçmiş, Edirne Valisi Günay Özdemir'in talebini tartışmaya açmayacağını belirterek; İl Genel Meclisi 1. Olağanüstü Toplantısı'nda alınan kararlarla müteşebbis heyetine seçilen 8 asil ve 8 yedek üyenin iptalini üyelerin oylarına sundu. İptal, üyelerin oybirliğiyle kabul edilirken; Geçmiş, iptal edilen 8 müteşebbis heyetinin İl Genel Meclisi Üyeleri'nin belirlediği isimlerin dışında 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 15'inci maddesi gereğince müteşebbis heyetinin 8 asil ve 8 yedek üyesinin seçimi için Edirne Valisi Günay Özdemir'e yetki verilmesini oylattı. Vali Özdemir'e yetki, üyelerin oybirliğiyle kabul edildi. Oylamanın ardından Geçmiş, toplantıya son verdi.
Edirne İl Genel Meclisi'nin birinci olağanüstü toplantısında Uzunköprü OSB müteşebbis heyeti asil üyeliklerine Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Alaaddin Uğur, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne İl Genel Meclis 1'inci Başkanvekili Enver Erkan, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Arda Yüce, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Halil İbrahim Bulak, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut, Edirne İl Genel Meclis Üyesi Özcan Soyupak seçilmişlerdi. Müteşebbis heyeti yedek üyeliklerine ise İl Genel Meclis Üyesi Erdinç Can, İl Genel Meclis Üyesi Erdoğan Taşın, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Yetim, İl Genel Meclis Üyesi Fedayi Işık, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Gürpınar, İl Genel Meclis Üyesi Erol Açık, İl Genel Meclis Üyesi Adnan Vural ve İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Özkök yer almışlardı.