Öğrencilerden duygu dolu gösteri

Edirne'de 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 109'ncu yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından program gerçekleştirildi.

Öğrencilerden duygu dolu gösteri
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Programda, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109’ncu yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Türk Silahları Kuvvetleri adına Piyade Binbaşı İbrahim Ağırkaya, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, 109 yıl önce bugün 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı'nın denizden geçilemeyeceği tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gün olduğunu belirtti.

Çanakkale Zaferi’nin Türkiye Cumhuriyeti'ne giden bu yolda çok önemli kilometre taşı olduğunu aktaran Ağırkaya, “bu tarih, TBMM Genel Kurulunda 4768 numaralı kanun, 2002 yılından itibaren aziz vatanları için canlarını seve seve feda eden, kahraman şehitlerinizi anmak maksadıyla, aynı zamanda şehitler günü olarak kabul edilmiştir. Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şahadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, istiklal harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti'ne giden bu yolda çok önemli kilometre taşı olmuştur.” Dedi.

Tüm Anadolu insanının bu zaferle aldığı güçle Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunu aktaran Ağırkaya,  "Ancak bir süre sonra, müttefik donanmasının üç zırhlısı, Nusret Mayın Gemisi tarafından boğaza döşenen mayınlara çarparak ve tabyalarsan atılan top artışlarıyla atarak 3'ü de ağır hasar görmüştür. Donanmaya 800 kişilik asker kaybı da eklendiğinde donanmanın savaş gücünün üçte bir oranını yitirdiğim anlaşılmaktadır. Bu durum karşında panikleten İtilaf Devletleri donanması boğazı terk etti. Yaşadıkları bu hüsranın ardından Çanakkale Boğazı'nın denizden geçilemeyeceğini anlayan İtilaf Devletleri 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu yarımadasına çıkarma yaparak boğazı geçmeyi denemiş.

Ancak Çanakkale Savaşları'nda, askeri bir deha olarak ön plana çıkan Yarbay Mustafa Kemal'in çok çok isabetli ileri görüşlü muhakemesinin neticesinde, hedeflerine ulaşamamışlardır. Şanlı tarihimizde, bütün görkemiyle yerini alan bütün dünyaya karşı, azmin, cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerini sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk Milleti'nin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden biridir Çanakkale Savaşı, biricik evlatlarını şefkat ve muhabbetle bağrına basarak cepheye uğurlayan cefakâr anaların ve onların elini öperek, hakkını helal et, şefkatli ana canım feda olsun kutsal vatana, diyen yiğit ve kahraman Mehmetçiği, tarih sahnesine çıkan ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yazdığı destandır. Başta büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gerektiğinde vatan için şehit olmayı en şerefli görev olarak kabul eden yedisinden yetmişine, kadın, erkek, tüm Anadolu insanı, bu zaferle aldığı güçle Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.” İfadelerini kullandı.

Ağırkaya, ülkenin bugün ulaştığı seviye, başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere, Kore'de, Kıbrıs'ta ve teröristle mücadele harekâtında yurt dışında icra edilen harekâtlarda, hayatlarını kaybeden aziz şehitlerin eseri olduğunu vurguladı.

Ulusun  var oluşunun birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri olan şehitlerin manevi varlıkları, tarih ve millet bilincinin korunmasında ve sahip olunan yüce değerlere genç nesillere aktarılmasını en değerli hazinesi olduğunu belirten Ağırkaya, şehitlerin aziz hatıraları nesilden nesille sonsuza dek yaşatılacağını ve Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve Kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarih boyunca vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden aziz şehitleri ve ebediyete intikal eden gazileri rahmet ve minnetle andıklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından lise öğrencileri 'Türk yurdu geçilmez önünde eğilmeden' gösteri sergiledi. Katılımcılar gösteri sırasında duygu dolu anlar yaşadı. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.  Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ