'Oda başkanları resmi kurumlarda kendilerini değil, üyelerini temsil etmeli'

Değirmen Taksi Durağı Başkanı Erdal Çağlayan, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin ve ETUS Başkanı Hakan Giyik'in yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Şahin'in 'Ya siyahız ya da beyazız, gri olamayız' sözlerine yanıt veren Çağlayan, 'Ali Başkan, sen gök kuşağı gibi rengarenksin' dedi.

'Oda başkanları resmi kurumlarda kendilerini değil, üyelerini temsil etmeli'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Değirmen Taksi Durak Başkanı Erdal Çağlayan'dan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin ve Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Başkanı Hakan Giyik’in gerçekleştirmiş olduğu basın açıklamasına yanıt gecikmedi.

Oda başkanlarının resmi kurumlarda kendilerini değil, üyelerini temsil etmeleri gerektiğini söyleyen Çağlayan,  Oda başkanlığının saygınlığı olan bir kurum olduğunu ve buna yakışan hareketlerde bulunulması gerektiğini belirtti.

Taksici esnafının yıllarca yöneticilerin aldığı yanlış kararlar nedeniyle sıkıntı yaşadığını söyleyen Çağlayan, taksici camiasının açıklamalardan dolayı rahatsız olduğuna değindi.

"SİYASİ TAVIR SERGİLEMESİ BANA VE CAMİADAKİ HERKESE YANLIŞ GELDİ"

Ben burada özellikle Ali Şahin'in duruşu ile tutumuna sitem ettiğini ve eleştiride bulunduğunu aktaran Çağlayan, "Bir oda başkanı, Edirne'deki en büyük meslek odasının başkanının siyasi tavır sergilemesi bana ve camiadaki herkese yanlış geldi. Oda başkanında beklediğimiz tarafsız bir duruş sergilemesi çünkü bizi resmi kurumlarda temsil eden, saygınlığı olması gereken bir kurumdur, buna yakışan hareketlerde davranması gerektiğini düşünüyoruz. Bundan dolayı yaptığının yanlış olduğunu gördük, kendisini de uyardık. Eksiklikler de vardır, ben bu eksikliklerde oda yönetiminin kendisini yanlış yönlendirdiği kanaatindeyim. Bizim yıllarca belediye meclisinde bizi temsil eden bir meclis üyemiz olmadı. Bu bizim camiamızın da bir eksiklidir ki camiaya en çok gönül kırgınlığı olan insanların da başındayım ben. Sebepleri malumdur” ifadelerine yer verdi.

Çağlayan, taksicilerle ilgili tüm kararları Belediye Meclisi’nin aldığına vurgu yaptı.

Belediye Meclisi’nde hiçbir zaman temsil edilmediklerini ifade eden Çağlayan, siyasilerin bu konuda eksik kaldığını iddia etti.

"HİÇBİR ZAMAN TEMSİL EDİLMEDİK"

Edirne Şoförler Odası Başkanı Ali Şahin’i sert bir dille eleştiren Çağlayan, “Şoförler Odası Başkanı bizi temsilen bu trafik komisyonu toplantılarına katılır, oy kullanma hakkı yoktur fakat odamızın karma yapısı olduğu için her farklı meslek grubundan çoğunluk taksicidir, minibüsçülerdir, ağırlıklı grup bunlardır. Hiçbir zaman temsil edilmedik. Ali Başkan 'biz ya siyahız, ya da beyaz, gri olamayız' diyor. Ben de diyorum ki; Ali başkan sen gökkuşağı gibi rengarenksin. Neden o zaman 5 sene önceki belediye seçiminde böyle bir yol izlemediniz? Niye taksici camiasını bir araya toplayıp siyasi partilerle görüştürmediniz?  Samimi değilsiniz, sayın Ali başkan samimi değilsin. Bu esnaf yıllarca yöneticilerin aldığı yanlış kararlar yüzünden çok sıkıntılar yaşadı. Biz yöneticilerin hata yapmamasını istiyoruz, hata yapmaması için de eleştirilerde bulunmak bizim boynumuzun borcu. Fakat camiadan hiç kimse kalkıp da açıklama yapmıyor. Herkes oturduğu yerden bir şeyler söylüyor fakat sıkıntılarını dile getirmiyor" ifadelerine yer verdi.

"EDİRNE’DE TOPLU ULAŞIM SİSTEMİNİ TEMSİL ETMEK İÇİN SİYASETTE VAR OLUYORSUNUZ"

Hakan Giyik’in açıklamalarına da yanıt veren Çağlayan, "Bizde 11 tane araç ihalesi yapıldı. Hakan Başkan (Esnafa doğruları anlatmamız gerekiyor) diye bir cümle kurmuştu. Evet doğruları anlatmamız lazım Hakan Başkan. Sayın Filiz Gencan Trafik Komisyon Başkanıydı. Trafik komisyonunda sizlerle beraber her zaman üç tane trafik komisyon üyesi ETUS’çu olarak biz temsil edildik. 11 ihale yapıldığı zaman o 11 aracın ihalesinde 4 tane Devlet Hastanesine araç konuldu. 10 tane aracı vardı 14’e çıktı. Yüzde 40 araç artışı yaşandı bu durakta. Sesinizi çıkardınız mı? Yanlışlığını söylediniz mi? Söylemediniz. Ama şurada yanlışı söylediniz. ETUS’un aktarmasız ulaşımın birleştiği dönemlerde ortalığı ayağa kaldırdınız. Meclis toplantısını bastınız. Siyasette var olacaksınız. Kimin için var olacaksınız? Bizim için var olacaksınız. Siz siyasette var olmuyorsunuz. Siz Edirne’de toplu ulaşım sistemini temsil etmek için siyasette var oluyorsunuz. Ben burada toplu ulaşım sistemine muhaliflik yapmıyorum. Toplu ulaşım sistemi mensubu olup bizi yöneten kademeden kişilerin izlemiş olduğu stratejileri eleştiriyorum” şeklinde açıklamada bulundu. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ