'Müzik terapisi uyku bozukluklarına iyi geliyor'

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinen müzik terapisi uyku bozukluklarına da iyi geliyor. Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, müzik terapinin uykuya dalış süresini kısalttığına değindi.

Fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan bir uzmanlık dalı olarak tanımlanan müzik terapisi, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Müzik terapisi uyku bozukluğu yaşayan bireylere de iyi geliyor. Uyku Fizyolojisi ve uyku bozuklukları hakkında çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Levent Öztürk, müzik terapinin uykuya dalış süresini kısalttığına değindi.  

İnsan yaşamında etkili ve güçlü bir iletişim aracı olan müzik, yalnızca ruhsal yapının kötü olduğu durumlarda değil, iyi olduğu durumlarda da insanı etkiliyor. Aynı zamanda bazı hastalıklarda da kullanılan müzik terapi uyku bozukluklarına da iyi geliyor.

"Edvar müzik terapisinin uykuya dalma süresini kısaltıyor"

Müzik terapide 5 tane ana modelin olduğunu söyleyen  Prof. Dr. Levent Öztürk, konu ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor. Geleneksel Türk Müziğinin bu alanda nasıl kullanılabileceği düşüncesiyle yola çıkarak araştırmalara başladığını belirten Prof. Dr. Öztürk, makamsal Türk müziğini terapide kullanmak için 'Edvar' müzik terapi modelini geliştirdiğini söyledi.

10 yılı aşkındır yaptığı çalışmalarla tezini desteklediğini belirten Prof. Dr. Öztürk, araştırmalara ve deneylere devam ettiklerini de sözlerine ekledi.  Edvar müzik terapisinin uykuya dalma süresini kısalttığını ifade eden Prof. Dr. Öztürk, ortalama uykuya dalış süresinin 15 dakika olduğunu, müzik terapi ile bu sürenin 5 dakikaya kadar indiğini vurguladı.

Edvar müzik terapinin bugünkü tıp anlayışına dayalı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, “Edvar müzik terapi geleneksel müziğimizi kullanan bir müzik terapisidir. Diğeri ise Nebevi müzik terapidir. Burada ki fikir ise Anadolu topraklarında Bergama’daki Asklebyon’da aşağı yukarı iki bin yıla yakın kullanılmış Humoral Patoloji denilen bir başka tıbbı görüşe yaslanan, bugünde şark dünyasında tıb-ı nebevi olarak adlandırılan yani Hz. Muhammed’in yine sağlıkla ilgili söyledikleri ve kendisine yapılan tıbbı uygulamalardan itirazı olmadığı uygulamalardan işin içine dahil ettiği nebevi tıp adıyla anılan bu humoral patoloji kavramının müzik terapi alanına aktarılmasıdır. Oradan ilhamla da biz buna nebevi müzik terapi adını verdik. Nebevi müzik terapide yine makamsal müziğimizin humoral patoloji bakış açısıyla müzik terapiye aktarılmasıdır diyebiliriz” şeklinde açıklamada bulundu.

30 yıla yakındır uyku bozukluklarıyla uğraştığının altını çizen Öztürk, çalışmalarını diğer hastalıklara da taşımayı amaçladığını ifade etti.

Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN