Maraton Cumhuriyetin 100'üncü yılı ve depremzedeler anısına koşulacak

         Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (BUDDER) Başkanı Önder Akdağ, 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan 8'nci Uluslararası Edirne Maratonu'nda Cumhuriyetin 100'ncü yılı ve depremzedeleri anmak için özel tasarlanan tişörtler ile koşulacağını söyledi.

Maraton Cumhuriyetin 100'üncü yılı ve depremzedeler anısına koşulacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

        Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (BUDDER) Başkanı Önder Akdağ, 4 Haziran 2023 tarihinde 8’ncisi düzenlenecek olan Edirne Maratonu için basın açıklaması gerçekleştirdi.
         Düzenlenecek olan Maratonda atletlerin farkındalık oluşturmak adına hem Cumhuriyet’in 100’nci yılı hem de Kahramanmaraş merkezli asrın felaketini yaşayan depremzedeler için koşulacağını belirten Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (BUDDER) Başkanı Önder Akdağ, sporculara özel tasarlanan tişörtleri tanıttı.
         “Zoru başarırız, imkânsız sadece biraz zaman alır” mottosu ile farkındalık için düzenlenecek maratonda atletlere özel tasarlanan tişörtlerde küllerinden doğan Anka kuşu sembolü ve hem Edirne’nin simgelerinden olan hem de depremzede vatandaşlara atıfta bulunmak için ters lale figürü yer alıyor.
         “Zoru başarırız, imkansız sadece biraz zamanımızı alacak”
        8’ncisi düzenlenecek olan Edirne Maratonu için gazetecilere açıklamalarda bulunan Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (BUDDER) Başkanı Önder Akdağ, 8’nci Edirne Maratonu’nu Cumhuriyetin kuruluşunun 100’ncü yıl coşkusuna, Edirne’ye ve Türkiye’ye yakışır bir şekilde gerçekleştireceklerini söyledi.
         Akdağ, “8’nci Uluslararası Edirne Maratonu 4 Haziran 2023 tarihinde Cumhuriyetimizin 100’ncü yılı farkındalığıyla koşulacak şuanda bütün hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Sporcular çok coşkulu ve bu organizasyonu Cumhuriyetimizin 100’ncü yıl coşkusuna şehrimize, ülkemize yakışır bir şekilde gerçekleştireceğiz. Bu süreçte şöyle bir mottomuz var. Evet, gerçekten bu dönemde bir takım zorluklarla yapıyoruz zoru başarırız, imkansız sadece biraz zamanımızı alacak. Bunu da başaracağız. Biz sivil toplum örgütü olarak, bir amatör spor kulübü olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Önümüzdeki yıllar içinde ilham kaynağı olacağını düşünüyorum.” Dedi.
         “Cumhuriyet’in 100’ncü yılı dolayısıyla 400 civarı çocuk atlette koşuda yer alacak”
         Uluslararası Edirne Maratonu’nda bin atlet’in yarışacağını ve TRT Spor tarafından canlı olarak yayınlanacağını belirten Akdağ, farklı temalarda koşacak gruplarında olacağına dikkat çekti.
         Akdağ, “Bin kişi civarında bir sporcuyla atletle gerçekleştireceğiz organizasyonumuzu, TRT Spor tarafından yine naklen yayınlanacak. Organizasyon farklı temalar ve farkındalıklarla koşan gruplar olacak. Ayrıca biliyorsunuz Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü'yle iş birliğimiz kapsamında bir etkin alanında çocuk koşusu da gerçekleştireceğiz. 100’ncü  yılımıza ithafen de yine yaklaşık 300-400 civarında çocukla da çocuk koşusunu gerçekleştireceğiz. Bu şekilde coşkulu ve renkli bir organizasyon olacak. Cumhuriyetin 100’ncü yılı, tişörtlerimizde, çantalarımızda, hem Edirne kırmızısı, hem Zümrüdü ankakuşu'nu kullanıyoruz. Biliyorsunuz efsanevi kuş, küllerinden yeniden doğan. Ayrıca tişörtün ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzüncü yılı farkındalığını vurgulayan bir sembol hem de ters lale figürünü kullanıyoruz. Bu ters lale figürü bu yıl yaşadığımız deprem felaketine atıfta bulunmak adına aslında tabii Selimiye'de de var bu hüznü simgeleyen bir çiçek motifi, ama asıl simgesi şu; Anadolu'nun yaşamış olduğu büyük felaketleri efsaneliğiyle anlatan bir çiçek. Selimiye'de olmasının ayrı bir anlamı var. Bizlerde bu sembolü hem yaşadığımız kenti hem de deprem felaketine atıfta bulunmak için kullanılıyoruz. Cumhuriyetin 100’ncü yılında coşkulu bir şekilde organizasyonu gerçekleştireceğiz.” Şeklinde konuştu.  Barış Karapaça

 

BARIŞ KARAPAÇA