• Haberler
  • Edirne
  • 'Küçük çaplı tamirler benim için çocuk oyuncağı'

'Küçük çaplı tamirler benim için çocuk oyuncağı'

Edirne Sanayi Küçük Sanayi Sitesindeki kadın işletmecilerin ve ustaların sayısı her geçen gün artıyor. Kadınlar her meslekte var olmaya devam ediyor.

'Küçük çaplı tamirler benim için çocuk oyuncağı'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne Küçük Sanayi Sitesinde lastik tamircisi, aksesuarcı, kaportacı ve boyacı gibi mesleklerde çalışan kadın ustalara bir yenisi daha eklendi.

Eski Sanayi Sitesindeki Teknik Oto Tamir Servisinde bir süredir eşi ile otomobil motor ve mekanik tamiriyle uğraşan Fatma Salcı’yı (43) görenler ilk başta şaşırsalar da Fatma Ustanın işindeki mahareti, azmi ve titizliğini gördükten sonra takdir ediyorlar. Eşi Erhan Salcı ile yaklaşık iki yıldır aynı dükkânda hizmet veren Fatma Usta ilk başlarda biraz yadırgansa da kısa sürede hem çevre esnafın hem de müşterilerin duruma alıştığını artık gayet normal karşıladıklarını belirtiyor.

“Küçük çaplı tamirler benim için çocuk oyuncağı”

 Sanayide çalışma hikayesini sorduğumuz Fatma Usta “Geçmişte bir süre tekstil fabrikasında çalıştım. Sonrasında tezgahtarlık gibi işler yaptım. Ancak çocuklar olduktan sonra uzun bir süre çalışma hayatından uzak kaldım. Çocuklar büyüdükten sonra ev işlerinden arda kalan zamanlarda kendime meşgaleler ararken birazda öteden beri olan araba sevdasının sonucu olsa gerek sanayi sitesinde motor ve mekanik tamir işi yapan eşimin dükkanına gidip gelmeye başladım. İlk başlarda temizlik, banka, alışveriş, muhasebe gibi işleri yaparken zamanla takımları öğrenmeye, eşimi yakından izlemeye, işin ucundan tutmaya başladım. Derken ufak tefek işleri eşimin kontrolünde ve yönlendirmesiyle yapar oldum. Yağ ve filtre değişimi gibi işlerle başladığım süreçte artık küçük çaplı tamirler benim için çocuk oyuncağı oldu. İlk başlarda çevrem ve müşteriler yadırgasalar da zamanla onlar bana bende sanayideki iş hayatına alıştım. Artık bu işi meslek edindim.  İşimin birçok zorlukları sıkıntıları olmasına rağmen severek yapıyorum.  Beden olarak zorlansam da emeğimin karşılığını aldıktan sonra yorgunluk filan kalmıyor. Bu süreçte her zaman olduğu gibi en büyük destekçilerim eşim ve çocuklarım oldu. Allah izin verirse en kısa zamanda kalfalık ardından ustalık belgemi almak istiyorum.” dedi.

Haber Merkezi

HABER MERKEZİ