Kasımpaşa Camisi yerinde restore edilecek

Edirne Valisi Yunus Sezer, Tunca Nehri kıyısına Evliya Kasımpaşa tarafından 1478 yılında inşaa ettirilen Kasımpaşa camisinin yerinde restore edilmesinin planlandığını söyledi.

Kasımpaşa Camisi yerinde restore edilecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 Tunca nehri kıyısına 1478 yılında Evliya Kasımpaşa tarafından inşaa ettirilen cami taşkınlar nedeniyle zamanla zarar görüp kullanılamaz hale geldi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, gazetecilerin Evliya Kasımpaşa Cami hakkındaki sorularını yanıtladı.
Tarihi Kasımpaşa Cami’nin yapılan planlamalar neticesinde caminin yerinde restore edilmesi gerektiğini söyleyen Vali Sezer şunları kaydetti; “Evliye Kasımpaşa Cami tarihi bir cami. Aldığımız bilgilerde yukarıdaki Osmanlı sarayından kayıklarla gelinip rıhtımı olan, külliyesi olan bir cami, gelinip cuma namazları kılınan bir yer. Gezince ben de çok etkilendim. Evliya Kasımpaşa'nın da türbesi orada. Burada bir yarım minare var, biraz da sembolü olmuş halde. Burasının taşkın sahası olması nedeniyle su basma riskine karşı taşınması gündeme gelmiş. İkinci bir projede de burasının 3 metre kadar yükseltilmesi gündeme gelmiş. Gelinen noktada burasının yerinde restore edilmesi daha uygun diye düşünüyorum. 20 yıllık süreçte 2 ya da 3 defa çok yüksek olmamak kaydıyla su baskını olmuş. Burasının mimarisi de taşınmaya çok uygun değil. Çünkü tuğla bir mimarisi var. Sökülüp taşınması büyük bir tahribata sebep olabileceğinden söz ediyor arkadaşlar. Şu andaki kanaatimiz, çevre düzenlemesiyle beraber yerinde restore edilmesi. Daha önce yatırım programına girmesi noktasında bir söz alınmış, bugün de biz Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle tekrar görüştük. Burasının inşallah yapımıyla ilgili olarak bir karar aldık. Projeyi de Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz hızlı bir şekilde iletecek onaylanmak üzere. Süreci başlatacağız burayla ilgili.”