İki ülke arasında iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik ortak proje

Edirne İl Özel İdaresi ve Bulgaristan'ın Tunca Belediyesi ile Yambol Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde Avrupa Birliği tarafından desteklenen  'İklim Değişikliğine Uyum için Yerel Stratejiler Projesi' toplantısında bir araya geldi.

İki ülke arasında iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik ortak proje
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne İl Özel İdaresi tarafından Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme – Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Programı kapsamında Bulgaristan Cumhuriyeti Tunca Belediyesi ve Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla uygulanan İklim Değişikliğine Uyum için Yerel Stratejiler projesinin toplantısı gerçekleştirildi.

Edirne Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Eyyüp Batuhan Ciğerci yaptığı açılış konuşmasında,  özellikle son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle değişiklik gösteren iklim ve bunun doğurduğu sonuçlarla mücadeleye dikkat çeken Ciğerci,  Bu çerçevede yerel düzeyde nasıl önlemler alınabilir, ilgili kurumlarla neler yapılabilir, özellikle yapılacak işlemlerle alakalı her bir kuruma düşen sorumlulukla ilgili strateji belirlemek adına bu önemli projeyi hayata geçirebilmek için adım attıklarını belirtti.

 Organize sanayi bölgelerinde yeşil sanayiye dönük nasıl çalışmalar yapılabileceği konusunda nasıl ön görüye sahip olacağını belirten Ciğerci, “Özellikle çevresel etkilerin nasıl minimuma indirilebileceği, organize sanayi bölgelerinde yeşil sanayiye dönük nasıl çalışmalar yapılabileceği, bu bölgede iklim değişikliğinin verdiği etkilere dayanarak yenilenebilir enerji noktasında nasıl kendimizi geliştirip, nasıl bunu hayata geçirebileceğimiz noktasında bir ön görüye sahip olacağız" şeklinde konuştu.

Son dönemde açılan KOBİ’lerle destek programına ilişkin toplantılar gerçekleştirdiklerini söyleyen Ciğerci, “Edirne'de özellikle Avrupa Birliği projelerinde, özellikle Türkiye-Bulgaristan sınır ötesi işbirliği programlarında öncelik arz etmesinin çok kıymetli projelerin ortaya çıkmasına bir kapı açıyor. Bu noktada geçtiğimiz haftalarda Akdeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı, Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı ve Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı ile özellikle son dönemde açılan KOBİ’lere destek programına ilişkin toplantılar gerçekleştirdik.” Dedi.

Toplantıda konuşan Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Stoychev, böyle önemli bir proje nedeniyle çok mutlu olduklarını belirtti.

Meriç ve Tunca nehirleri civarında çok verimli topraklar bulunduğunu aktaran Stoychev, Edirne'nin çok önemli sorunlara çözüm üretecek olan bir bölge olduğunu söyledi.

İklim değişikliğinin getirdiği sorunların bir örneği olan ve toplantı salonuna asılan afişlere dikkat çeken Stoychev, “İklimdeki değişikliklerin, şu anda sahip olunan değerleri tehdit altına alıyor. Bir afiş, iklim değişikliği sonucunda toprağımızın ekmek üreteceğini bırakacağını gösteriyor. Diğer bir afiş de iklim değişikliği nedeniyle tabağımızda taş olabileceğini gösteriyor. Üçüncü afişteki gibi iklim değişikliği nedeniyle maske ile dolaşmak zorunda kalmayalım. Projeye destek veren kurumlara çok teşekkür ederim.” dedi

Konuşmaların ardından Edirne ve Bulgaristan’dan toplantıya katılan heyet, birbirlerine hediye takdim etti. Ardından iki ülkenin heyeti ve Ciğerci günün anısına fotoğraf çektirdi.

Projenin toplam bütçesinin 99 bin 520,01 Euro olduğu belirtilirken,  bunu yüzde 90’ının Avrupa Birliği hibesi olarak karşılandığı, yüzde 10’unun ise kurumlar tarafından eş finansman olarak verildiği açıklandı.  1 Kasım 2023 tarihinde başlayan projenin, 31 Ekim 2024 tarihinde tamamlanacağı ve toplam sürenin 12 ay olduğu aktarıldı

İl Özel İdaresi Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Eyyüp Batuhan Çiğerci, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Stoychev, Tunca Belediyesi AB Ofisi Müdürü Svetozer Grozev, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, meclis üyeleri, Edirne Valiliği Proje Geliştirme ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Şenol Filiz ve Proje Uzmanı Çiğdem Dönertaş ile proje ekipleri katılım sağladı. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ