• Haberler
  • Edirne
  • Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlamalarında renkli görüntüler ortaya çıktı

Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlamalarında renkli görüntüler ortaya çıktı

Edirne'de Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında Saraçlar Caddesi'nde el emeği göz nuru özel tasarım ürünler sergilendi.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlamalarında renkli görüntüler ortaya çıktı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Halk Eğitimi Merkezi ve Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Hayat Boyu Öğrenme programı düzenlendi.

Edirne'de Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Halk Eğitim Merkezi ve diğer kurumlarda açılan meslek edindirme kurslarında ilmek ilmek işlenen eserler, açılan sergide görücüye çıktı.

Sergide, Çini işlemeden giyim üretim teknolojisine, Edirne kariden sanatsal motiflere, seramik biçimlendirmeden elde tel kırmaya ve dekoratif el sanatlarına kadar birçok sanat dalında yapılan el emeği ürünler vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Hayat Boyu Öğrenme Kurumları’nın farkındalığını arttırmak, faaliyet ve kurslarının tanıtımını yapmak, yaygınlaştırmak ve geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen Hayat Boyu Öğrenme Haftası Edirne’de renkli görüntülerle kutlandı.

Her yıl 1-7 Haziran’da gerçekleştirilen Hayat Boyu Öğrenme haftası etkinlikleri kapsamında Edirne’nin en işlek noktalarından olan Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen program Edirne Özel Yürekler Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinin mehter gösterisi ilgiyle izlendi.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Edirne Valisi Yunus Sezer, serginin çok kıymetli ve anlamlı olduğunu belirtti.

Sergide Edirne’yi yansıtan çok güzel el emeği eserlerin olduğunu söyleyen Sezer, “Bizim için çok kıymetli bir sergi ve çok anlamlı bir sergi. Ev hanımlarımız bir yetenek edinmek için burada bizim geleneksel el sanatlarımızı da yapmak üzere Halk Eğitim'de kurslarımıza katılıyorlar. Yine bizim dezavantajlı dediğimiz mahallelerimiz var. Orada da hem istihdam sağlıyoruz. Hem ürettiklerini satıyorlar, değerlendiriyorlar. Hem de el becerilerini geliştiriyorlar. Bu birbirini destekleyen, birbirini besleyen çok önemli bir sistem. Bugün de bunun sergisini hep beraber açacağız. Çok güzel eserler var. Edirne'mizi yansıtan, Edirnekari'den diğer el sanatlarına birçok eser burada sergilenecek. Aynı zamanda da bu sergiden çıkanları da Edirne Yöresel'de değerlendiriyoruz. Edirne Yöresel de her gün biraz daha büyüyerek devam ediyor. Buradaki önemli eserleri alıp orada da satışlarına sunup ailelere de bir gelir olmasını arzuluyoruz. Bu manada da çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.” Dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı yaptığı açılış konuşmasında, “Bakanlığımıza bağlı her türlü Seviyedeki eğitim kurumlarında bir yeni Haziran hayat ve öğrenme haftası olarak belirlenmiştir. Hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, aydınlatan, öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gösteriler içeren geniş kapsamlı etkinlikler ile hayat ve öğrenme haftası ülkemiz genelinde tüm eğitim kurumlarında kutlanmaktadır. 2023 yılında merkez ve ilçelerimizde 3 bin 625 kurs açılmış, 71 bin 796 kursiyerin kaydı yapılmış, halkımızın yaygın eğitime katılım oranı merkez ve tüm ilçelerimizde yüzde 17.46 olmuştur.” Şeklinde konuştu.

Arpacı, 2024 yılında ise yılbaşından itibaren bugüne kadar geçen süre içerisinde merkez ve ilçelerde toplamda 2 bin 723 kurs açıldığını ve 42 bin 755 kursiyerin kaydı yapıldığını belirterek halkın yaygın eğitime katılım oranın merkez ve ilçelerde yüzde 10.40 olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından Edirne Müzik akademisi mini konser verdi.

Sergiyi gezen Sezer, ürünleri inceleyerek bilgi aldı.  Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar