Gönüllülerin saha eğitimleri başladı

Edirne'de Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMESAR) gönüllüleri saha eğitimlerine başladı. Sahaya inen 42 gönüllü, arama kurtarma çalışmalarında kullanılan ekipmanlar konusunda bilgi aldı.

Gönüllülerin saha eğitimleri başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Geçtiğimiz haftalarda yapılan bilgilendirme toplantısının ardından edindikleri bilgilerle sahaya inen Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMESAR) gönüllüleri ilk deneyimlerini yaşadı.  

MAG/AMESAR Edirne Ekip Lideri Enver Dubriçe,afet eğitim merkezinde gönüllülere ekip oluşumu, lojistik, intikal, güvenlik, bina yapı sistemleri, olay yeri yönetimi ve sahaya giriş süreci hakkında bilgi verdiklerini aktardı.

Eğitimler 1 yıl sürecek

Türkiye’de yaşanan ve beklenen felaketlerin ardından arama-kurtarma faaliyetlerinin önemi bir kez daha ön plana çıktı. Edirne'de doğal afetler ve felaketlerde görev alacak mahalle afet gönüllüleri için uygulamalı eğitim süreci başladı.   Arama kurtarmada kullanılan ekipmanlarla ilgili uygulamalı olarak bilgi alan gönüllüler, saha çalışmalarında deneyim kazandı.  1 yıl sürecek eğitim süreci boyunca alanında profesyonel olacak gönüllüler ilk saha deneyimlerini yaşadı.  MAG/AMESAR bünyesinde gönüllü olacak ekip alanlarında profesyonel olarak yetiştiriliyor.  

 

Edirne'de AFAD ve MAG/AMESAR iş birliğiyle 'Mahalle Afet Gönüllüleri' projesi hayata geçiyor. Olası Marmara depremine karşı saha çalışmalarında önemli rol oynayacak arama kurtarma ekiplerinin arttırılması için yürütülen proje kapsamında 42 gönüllü uzmanlar eşliğinde eğitim görüyor.

"Teorik eğitimler tamamlandı, şimdi sırada sahada tecrübe kazanmak var"

Saha çalışmalarına başladıklarını söyleyen MAG/AMESAR Edirne Ekip Lideri Enver Dubriçe, gönüllülere yönelik teorik eğitim tamamlandığını ve pratik eğitimle sahada tecrübe kazanmalarını amaçladıklarını ifade etti.

 

"Alacakları eğitim sonrası göreve hazır hale gelecekler"

42 gönüllümüzle sahaya indiklerini belirten Dubriçe, "Burada ekip oluşumu, lojistik, intikal, güvenlik, bina yapı sistemler, olay yeri yönetimi ve sahaya giriş süreci gibi birçok konuda eğitimlerimiz olacak. İlk olarak gönüllülere sahada kullanılacak ekipmanlar anlatılacak. Gönüllülerimiz bunları tanıdıktan sonra nerede nasıl bir şekilde kullanacak onları anlatacağız. Kendi aralarında çeşitli branşlara yönelecekler. Tabi branşlar içinde farklı eğitimlerimiz olacak. Arama kurtarma işinin ne kadar ciddi ve sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu anlatacağız. Eğitim sürecinin ardından belki de ilerleyen yıllarda onlarda bir eğitmen olacak ve yeni arama kurtarmacıların eğitiminde rol alacaklar. Bizler her zaman hazır olmalıyız. Felaketlerin ne zaman geleceği belli olmaz. Profesyonel ekibimiz eğitim sürecine katılarak bildiklerinin üzerinden yeniden geçiyor. Sık sık eğitimler düzenleyerek her zaman göreve hazır olmamız gerekiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Afet gönüllülüğünün önemine dikkat çeken Gönüllülerden Mehtap Mec, toplumun afet gönüllülüğüne karşı bilincinin artırılması gerektiğini ifade etti. Gönüllüler olarak felaketlerde bir nebzede olsa yardım edebilmek için eğitim aldıklarını belirten Mec, "Kuruluş bünyesinde uzmanlar tarafından en iyi şekilde eğitim görüyoruz. Gönüllü sayılarının her zaman artması gerek. Her bir vatandaşımız olası felaketlerde nasıl davranması gerektiğini bilmeli. Afet gönüllülüğü ilk olarak bireyde başlar. Bizler ilk önce kendimiz öğreneceğiz, sonra ailemize öğreteceğiz, çevremize öğreteceğiz. Gönüllü olarak başladığımız arama kurtarmada inşallah bir gün bizlerde eğitmen oluruz ve insanlara bir şeyler öğretme fırsatı buluruz” dedi.

Gönüllülerden Hakkı Ceylan ise afet durumlarında gönüllülerin oynadığı role değindi.

Eğitimlerin çok olumlu olduğunu ifade eden Ceylan, “Türkiye’nin afet gönüllülerine çok ihtiyacı var. Biz bir deprem ülkesiyiz. Felaketlerin boyutları büyük olduğunda can kaybının yaşanmaması, kayıpların en aza indirilmesi için gönüllüler büyük bir rol oynuyor. Bu konuda eğitimli olmak için herkesin üye olması gerekiyor” dedi.

Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ