Fiyatlar ucuzladı, turistler pazara akın etti

Edirne'de her hafta Cuma günü kurulan Ulus Pazarı'nda bu hafta Bulgar turist yoğunluğu yaşandı. Fiyatların da ucuzlamasıyla birlikte pazara akın eden turistler, pazar esnafının yüzünü güldürdü.

Fiyatlar ucuzladı, turistler pazara akın etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de her hafta Cuma günü kurulan pazarda bu hafta Bulgar turist yoğunluğu yaşandı. Sıcak havayı değerlendirmek isteyen komşu ülke Yunanistan ve Bulgaristan’dan alışveriş için gelen turistler, kente akın etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren pazarın yolunu tutan yabancı turistler, doyasıya alışveriş yaptı.

İşlerin düştüğünü gören esnaf fiyatlarda indirime gitti, Bulgar turistler de soluğu pazarda aldı.  Tezgâhlarda, yüzde 50’ye varan indirimler Bulgar turistin Edirne’ye alışveriş için geri dönmesine neden oldu. Çarşı pazarın dolduğu Edirne’de, büyük çoğunluğu Bulgar turist ve bölge halkı esnafın yüzünü güldürdü.

Edirne’de Cuma günleri kurulan kent pazarı özelikle Bulgaristan ve Yunanistan’dan günü birlik alışveriş için gelenlerle dolup taşıyor.  Kentte son 24 saate sınır kapılarından ülkeye 30 bine yakın Bulgar turistin geldiği belirtildi.

İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEYİ SATIN ALIYORLAR

Bulgaristan’dan Edirne’ye alışveriş için gelen Georgi İvanova, fiyatlar çok uygun olduğunu belirterek, “Fiyatlar çok uygun sık sık geliyoruz. Çok memnunuz. Bu aralar düşüş de var fiyatlarda. Bulgaristan’a göre yarı yarıya fark var. Şu an 300 Euro bozdurduk bitti” dedi.

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’dan alışveriş yapmak için gelen Gülten İstepova, “Fiyatlarda düşüş var, geçen hafta biraz daha pahalıydı bu hafta düşüş var. Onun için alışverişe geldik. Bulgaristan’da pahalı. Ne bulursak alıyoruz. Şu an 20 bin lira kadar harcadım” şeklinde konuştu.

Pazarcı esnafı Mehmet Şengül, fiyatları düşürdükten sonra Bulgar turistin gelişinde yoğunluk yaşandığını belirtti. Halk gelsin diye fiyatları düşürdüklerini belirten Şengül, "Fiyatlar yüksekti gelmiyorlardı şimdi düşürdük 15 levaya gelmeye başladılar. Bu gün biraz kalabalık var” dedi.

Diğer pazarcı esnafı Ayfer Yılmaz, “Bulgarlar gelince iş oluyor. Fiyatlar düştüğü için hepsi buradalar. Geziyorlar alıyorlar, alışveriş yapıyorlar. Pantolonundan tişörtünü hepsi buradalar. Yüksekti fiyatlar ama şimdi iyi yani onlara cazip geliyor şu an. Bizde sürümden kazanmak için düşürdük fiyatları” dedi.

KUMRU ÖNGÜN