EROĞLU, 'EDİRNE, TÜRKİYE'DE EN ÇOK BARAJ VE GÖLET YAPILAN İLLERİN BAŞINDA'

2011-2018 yıllarında Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevinde bulunan Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Edirne'ye geldi. Eroğlu, Bir zamanlar taşkınlarla anılan Edirne'nin yapılan yatırımlar çerçevesinde Tarihi dokusunun ön plana çıkarak payitahta yakışır hale geldiğini belirtti.

                 Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Edirne ziyaretinde kente yapılan yatırım ve projelerle ilgili açıklamalarda bulundu.
                Ziyaretler kapsamında Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık'ı ziyaret ederek yapılan yatırımlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunan Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Karaağaç'ta yaklaşık 8 bin kilometre uzunluğunda muazzam bir baypas kanalı yapılarak Edirne'yi büyük ölçüde taşkınlardan koruduğunu belirtti.
                2011-2018 yılları arasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevini yürüten Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Edirne'de ziyaretlerde bulundu. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık'ı makamında ziyaret eden Eroğlu, daha sonra kentte çeşitli ziyaretlerde bulundu.
                En çok dere ıslahı, baraj ve gölet yapılan illerden birinin Edirne olduğunu söyleyen Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, en çok ceviz ormanı kurulan yerlerin b başında da Edirne olduğunu ifade etti.
                " Hükümetimiz Edirne'ye her türlü desteği sağladı"
               
Edirne'ye ne yapılsa az olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Edirne'ye ne gerekiyorsa yapın, Edirne her şeyin en güzeline layık talimatını verdiğini vurgulayan Eroğlu, "Edirne daha önce hizmet alamamış bir şehir. Edirne köy gibiydi, Yolu yok, barajı yok sulama tesisleri yok. Taşkınlar oluyordu. Hükümetimiz buraya her türlü desteği sağladı. Ülkemizde en çok yatırım yapılan illerin başında Edirne geliyor. Hükümetimiz 25 milyar liralık yatırım yapıldı. Benim bakanlığım dönemimde 9 milyar 350 milyon Türk Lirası yatırım yapıldı" dedi.
                "En çok baraj ve gölet Edirne'de"
               
Edirne'nin 6 baraj 32 gölet olmak üzere 38 baraj ve göletle Türkiye'de en çok baraj ve gölet yapılan illerin başında geldiğini aktaran Eroğlu, Hamzabeyli ve Çakmak Barajları dünyanın sayılı barajları arasında yer aldığını, 3 baraj ve 1 gölet inşaatının da bitmek üzere olduğunu duyurdu.
                563 bin dekar arazi ile çiftçilere yılda 1 milyar 677milyon Türk Lirası ilave çiftçiye gelir artışı sağladıklarını belirten Eroğlu, eskiden bir ürün ekilebilirken, şimdi ikinci ürünün ekilmeye başlandığını ifade etti.
                "Edirne'yi büyük ölçüde taşkınlardan koruduk"
               
Edirne'nin önceden taşkınlarla anıldığını hatırlatan Eroğlu, "Bir gün Karaağaç'ta dolaşırken yaklaşık 8 bin kilometre uzunluğunda muazzam bir baypas kanalı yaparak Edirne'yi büyük ölçüde taşkınlardan koruduk. Ayrıca Tunca taşkınları vardı. Orayı da ıslah ettik. Bulgaristan'da barajlar var. Oradan suyu açınca Edirne'de taşkınlar olmasına yol açılmış oluyordu. Orada da otomatik ölçüm istasyonları kurduk. Buradan takip eder hale geldik" ifadelerine yer verdi.
                Eroğlu, açıklamasının ardından Vali Kırbıyık'a bu güne kadar Edirne'ye yapılan yatırım ve projelerin olduğu dosyayı takdim etti. Edirne'nin Süloğlu İlçesi'ne bağlı Akardere Köyü muhtarı İlhan Sürgülü 2014 yılında ekilen cevizlerin mahsulünü Eroğlu'na hediye etti.