ELEV'den Yeni Üniversite Projesi

Edirne Lisesi Eğitim Vakfı (ELEV) Yönetim Kurulu tarafında basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Onursal Başkan Atıl Erman, lisenin yanında bulunan tekel binaların Balkanlara hitap eden Eğitim Bilimleri Üniversitesi yapılması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

ELEV'den Yeni Üniversite Projesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

ELEV’in yeni seçilen yönetim kurulu, Karaağaç’ta bir restoranda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Edirne Lisesi Eğitim Vakfı (ELEV) 23 Mart 2024 tarihinde genel kurul toplantısı yaparak seçimle yeni yönetimini oluşturdu.

Vakfın uzun yıllar genel başkanlığını yapan Atıl Erman, onursal başkan seçildi.

Toplantıda konuşan son kongrede onursal başkan seçilen Atıl Erman, “Bu lisenin bir aile olduğuna inanıyorum. Çok büyük, çok köklü bir aile. Mezun olup gitmek gibi bir durum yok. Bu ailenin böyle bir geleneği var. Bir türlü kopamıyoruz. Yani aradan 60 küsur sene geçmiş hala bu ailenin bir ferdi olarak başta ben olmak üzere hepimiz bu aile ilişkilerini sürdürmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Edirne'nin bize kattığı değerler var. Vakfımız okulumuza destek vermek için çalışıyor. Bugün yeni yönetim kurulumuzla bir aradayız, onlar gönüllü olarak abi sana yardım etmeye geldik dediler. Son genel kurulda çok iyi yönetim kurulu oluştu.” Dedi.

Gönül rahatlığı ile bayrağı devrettiklerini söyleyen Erman, “kendilerine de belirttiğimiz gibi her süreçte her zaman yanlarındayız ve her zaman destek olacağız. Şuna bütün kalbimle inanıyorum ki ELYD ve ELEV olarak bundan sonra da birçok işleri daha birlikte başaracağız.” Şeklinde konuştu.

Erman, Tarihi Edirne Lisesi’nin 167 yıllık geçmişi ile eskiden olduğu gibi bugün de Türk Milli Eğitimin ulu bir çınarı ve Trakya’nın incisi olduğunu belirterek “ Edirne Lisesi ve Kampüsü Gelişim” projesini tamamlanana kadar desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Lisenin yanında bulunan tekel binalarının, Eğitim Bilimleri Üniversitesi yapılması için çalışmaların yürütüldüğünü vurgulayan Erman,  “Bu üniversite bir konuda uzman bir üniversite olacak. O konu da eğitim bilimleri olacak. Balkanlara hitap eden uluslararası bir üniversite olmalı. Birçok yerde Türk öğretmenler var onlarda burada yetişebilir. Anaokulundan liseyi bitirene kadarki uygulama okulları da olsun. Bu üniversite sadece Eğitim Fakültesi gibi sadece öğretmen yetiştirmesin ama eğitim yöneticisi de yetiştirsin. Kütüphanecilik eğitimi, laboratuvar eğitimi de alınsın. Eğitim teknolojisi uzmanı yetiştiren bir bölümde olmalıdır. Bütün bunları yetiştirecek bir eğitim bilimleri üniversitesi olsun. Çünkü okullarda bunlara bakacak kimse yok.” dedi.

Ardından derneğin yeni 23 Mart 2024 tarihinde genel kurul toplantısı yaparak seçimle Genel Başkan seçilen Cevat İşlik, “ yönetim nöbeti ve bayrağını teslim aldıklarını ifade etti.

ELYD olarak hedeflerinden bahseden İşlik, “ilk hedefimiz tekel binaları kampüs inşaatı restorasyon çalışmaların sonuçlandırılması ve gençlerimizin eğitimine sunulması. İkinci olarak Edirne Lisesi’nin kuruluşu sayılan Mektebi Rüştiyenin 1857 yılında öğrenime başladığı binanın yeri Selimiye Çevresi Düzenleme projesi içerisinde bulunmakta olup, yerine simgesel olarak anıt yapılması ve son olarak Edirne’ye ikinci bir üniversite kurulması.” Dedi.

 Konuşmaların ardından ELEV Yönetim Kurulu üyeleri basın mensuplarına hediye dağıttı. Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar