Edirne'nin mahallelerine kadın eli değecek

Edirne'de Mahalli İdareler Genel seçimler kapsamında yapılan muhtarlık seçimlerinde değişim yaşandı. Kentteki kadın muhtar sayısı 1'den 7'ye yükseldi

Edirne'nin mahallelerine kadın eli değecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’nin kadın muhtarları Medresealibey Mahallesi Muhtarı Nesrin Günay, Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nurcan Uzel, Kocasinan Mahallesi Muhtarı Canan Koca Nuray, Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı Esra Akgün Yılmaz, Atatürk Mahallesi Muhtarı Gülden Akman Yılmaz, Yeni İmaret Mahallesi Muhtarı Neslihan Dönmez Dürüktaş,  Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Selma Er Oluçay, oldu.

Yeni İmaret Mahallesi Muhtarı Neslihan Dönmez Dürüktaş, mahallenin ilk kadın muhtarı olduğu için çok mutlu olduklarını dile getirdi.

 “BU YIL KADINLARIN YILI”

Muhtarlığın erkek işi olmadığını dile getiren Dürüktaş, “Muhtarlığın sadece erkek işi olmadığını kadınlar göstermiş oldu. Bu yıl kadınların yılı, kadınlar çok güzel işler yapacaklar inşallah, diğer arkadaşlarımı da tebrik ediyorum.” Dedi.

Tepkilerin çok güzel olduğunu aktaran Dürüktaş, “herkese, her kapıya dokunduk yani bu bana oy verir, bu bana oy vermez demedik, şu kapıya gidelim şu kapıya gitmeyelim demedik, her kapıya gittik, insanlara dokunduk, konuştuk, dertlerini dinledik, çaylarını kahvelerini içtik, evlere davet edildik, sohbetler ettik, yani çok güzeldi zaten bunun cevabını da sandıkta verdiler. Çok mutlu olduk, kapıda da herkesi karşıladık, bir düğün havasında kapıda karşıladım herkesi, rakiplerimin mahallelisini bile karşıladım.” Şeklinde konuştu.

İlk etapta yapacakları projelerden bahseden Dürüktaş, “İlk önce mahalleye çöp konteynırları istiyorum, üstten açmalı, hijyenik bir şekilde, ayağımızla basıp çöp atabildiğimiz çöp konteynırlarından önce bunu istiyoruz. Ondan sonra park ve yeşil alanların peyzajı ile uğraşacağız, mahalleyi güzelleştireceğiz. Temizlik işlerine önem vereceğiz, mezarlığa önem vereceğiz, ilk etapta bunları yapacağız. Diğer projeleri de 5 yıla yayacağız. 12 tane proje var onları da yapacağız inşallah. İlk etapta temizlik, ondan sonra yeşil alanların peyzajı ve çöp konteynırları.” İfadelerini kullandı.

Dürüktaş, kendisine hem oy veren hem de oy vermeyen mahalle sakinlerine teşekkür etti.

 

Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nurcan Uzel, seçimi çok açık ara fark ile aldıklarını dile getirdi.

“KADINLARIN DESTEĞİ ÇOK BÜYÜKTÜ”

Kadınların büyük desteği olduğunu vurgulayan Uzel, “11 adayın içinden 3 kadına fark atarak aldım sanırım, tam sayı almadık ama. Tüm kadınlar çok destek verdi ve destekleri çok büyüktü. Coşku ile karşılandık, sonuçları biz de merak ediyorduk, beklediğimiz sonuçlardı zaten çevreye hâkimiz. Şu anda da beklediğimiz sonuçları aldığımız için çok mutluyuz. İnşallah herkes için hayırlısı olsun diyelim. En son işte ben sayarken bin 500 de bıraktım, ama bana en çok yaklaşan 300 ü geçememişti. Rakiplerim karşısında 3 kat fazla oy aldım.” Dedi.

Mahalle sakinleri tarafından davullarla karşılandığını belirten Uzel, “Şimdiki hedeflerim bir mazbatamızı alalım, bir yerimize oturalım, ondan sonra aile çay bahçesine girişeceğiz, aile çay bahçesi istiyoruz ve bunun için belediye ile görüşmelere başlayacağız, çok lazım ve herkes aynı şeyi söylüyor. Önce aile çay bahçesi ile yönetim bürosunu toparlayıp, sonrasında geri kalan neler istediyse yapmaya çalışacağız. Akşam arkadaşlar bizi davullar ile karşıladı, çok güzel eğlendik ve bütün davullar bizim için çaldı. Güzeldi, çok mutluyduk.” Şeklinde konuştu.

“GENÇ VE KADIN OLDUĞUMDAN DOLAYI GELEN TEPKİLER ÇOK GÜZELDİ”

Atatürk Mahallesi Muhtarı Gülden Akman Yılmaz da kazandığı için  çok mutlu olduğunu aktardı.

Genç ve kadın olduğundan dolayı tepkilerin çok güzel olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Kapıda izlenim çok güzeldi. Seçimin tek okulda olmasını çok isterdim ama iki farklı okulda oy kullanıldı ve iki tarafa gitmek zorunda kaldım. İnsanların beni daha çok görmesini isterdim. Bazı insanlar beni gördükten sonra karar verdi benim düşüncem o şekilde. Okullarda tek tek karşıladım vatandaşları ve kendimi tanıttım tekrardan. Desteklerini bekliyorum dedim ve o anda insanların beni onaylaması çok güzeldi. Gözleriyle, elleriyle ve mimikleriyle her şekilde destekçilerdi. Kazandığım için çok mutluyum.” Dedi.

İlk etap projelerinden bahseden Yılmaz, “İlk olarak 3 haftadır ana caddenin üzerinde kazılmış bir yol var ve onun halledilmesi gerekiyor. Bir de çamlık parkı var ve orası çok atıl durumda oraları halledeceğiz ilk etapta. Mahallemizde çok fazla sokak hayvanı var ve çok saldırgan durumdalar bunun için barınaklarla iletişim kuracağız. Gece insanlar yürümeye korkuyor.” İfadelerini kullandı.

Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı Esra Akgün Yılmaz da seçimin düğün havasında geçtiğini aktardı.

“MİSAFİRLERİMİ KARŞILIYOR GİBİ HİSSETTİM”

Destekleri için mahalle sakinlerine teşekkür eden Akgün Yılmaz, “ben misafirlerimi karşılıyor gibi hissettim. Şükrüpaşa mahallemin tüm sakinleri beni kucaklayarak karşıladılar. Ben de onları seçim günü kucaklayarak karşıladım. Hepsine destekleri için çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar. Bundan sonra mahallemizi birlikte çok daha güzel yöneteceğimize inanıyorum. Yavaş yavaş projelerimizi hayata geçireceğiz. Oy veren vermeyen herkesi ben kucaklıyorum ve çok benim için değerliler. Mahallemiz için her türlü hizmete hazırım. Bu konuda da zaten bu amacı bilerek yola çıktım.” Dedi.

 Özellikle yaşlıların ulaşmakta zorluk çektiği hizmetleri hayat geçirmek için çalışacaklarını belirten Yılmaz, ayrıca muhtarlık çevresinde ödeme noktalarının da olması için gerekeni yapacaklarını ifade etti.

Medrese Alibey Mahallesi Muhtarı Nesrin Günay da zorlu, yorucu ve yoğun bir seçim yarışını geride bıraktıklarını söyledi.

İkinci kez muhtar olan Günay, mahalle sakinlerine kendilerine tekrardan güvendikleri, destekledikleri için teşekkür etti.

“HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

İlk günkü heyecan ve kararlılıkla ile hizmet etmeye devam edeceklerini vurgulayan Günay, “Mahallemizi çok seviyoruz. Muhtarlık hepimizin muhtarlığıdır. 2019 yerel yönetim seçimlerinde Nesrin Günay olarak Edirne Merkez ve köylerinin İlk ve tek kadın muhtarı oldum, ne güzeldir ki Medrese Alibey Mahallesi olarak tüm kadınlarımıza örnek olmuşuz, tüm Edirne’mize kadınlarımızın gücü için öncülük etmişiz, gurur duyuyorum. Şuanda YSK sonuçları gelmedi, kesin olmamakla birlikte ben dâhil 7 mahallemizde kadın muhtar olacak. Kadınlarımız güçlüdür birliktir. Herkesi tebrik ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Kocasinan Mahallesi Muhtarı Canan Koca Nuray da kısa sürede kendilerini mahalleye tanıttıkları için çok mutlu ve gururlu olduklarını dile getirdi.

“ÇOK MUTLU VE GURURLUYUZ”

Evlerin kapılarını tek tek çaldıklarını belirten Nuray, “Elimden geldiğince bütün evlerin tek tek kapılarını çaldım. Herkese bir şekilde ulaşmaya çalıştım. Kendimizi ifade etmeye çalıştık.  Çok şükür insanların gönlünde kısa sürede bir sevgi oluşturduğum için, gönüllerimde bir yer edinebildiğim için çok mutluyum. Seçimi de kazandığım için daha da çok mutluyum.” Dedi.

 Mahalleden gelen talep doğrultusunda hareket edeceklerini söyleyen Nuray, “Öncelikle nasıl seçim çalışması yaparken tek tek insanlara ulaşmaya çalıştıysam bununla ilgili önce bir insanlara yine teşekkür amaçlı yine ulaşmaya çalışacağım. Birinci önceliğim bu. İkincisi de elbette ki yapmak istediğimiz şeyler var ama biz öncelikle mahallemizden gelen talepler doğrultusunda hareket edeceğiz. İnşallah belediyemizle, valiliğimizle birlikte uyumlu bir şekilde mahallemiz için ne gerekiyorsa canla başla çalışacağız.” Şeklinde konuştu.  Fahrettin Baydar

Fahrettin Baydar