Edirne'de Tıp Bayramı kutlandı

Edirne'de 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Edirne'de Tıp Bayramı kutlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle program gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Ardından konuşmalara geçildi.

Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı yapan İl Sağlık Müdür Vekili Mustafa Talha Sütçü, İnsanın en değerli varlığının sağlığı olduğunu ve sağlıklı yaşamın her bireyin temel hakkı olduğunu belirtti.

Sütçü, Tıp mesleğinin tarihten bugüne kadar dünyanın en saygın ve onurlu mesleklerinden biri olduğunu aktardı.

Tıp mesleğinin her koşulda hizmet etmek olduğunu söyleyen Sütçü, “tıp mesleği, Dünyanın her bölgesi, her ikliminde, her koşulda, yaz kış, gece gündüz, soğuk sıcak demeden; barışta ve savaşta, her türlü tehlikeyi göğüsleyerek, hiçbir din, dil, ırk farkı gözetmeden insana koşulsuz hizmet etmektir.” Dedi.

Sağlık hizmetinin hiçbir zaman aksamadığını ve aksamayacağını dile getiren Sütçü, “14 Mart Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün kabul edilse de Tıbbiye öğrencilerinin işgale karşı bağımsızlık mücadelesinin gizli adı olmuştur “Tıp Bayramı”. Tarih boyunca, gerektiğinde canları pahasına milletin yardımına koşan sağlık çalışanları, koronavirüs salgınına karşı yürüttükleri zorlu mücadelede ve ülkemizin yaşamış olduğu büyük deprem felaketinde de yine en ön safta yer aldı. Durum ve koşullar her ne olursa olsun sağlık hizmeti hiçbir zaman aksamadı, aksamayacaktır.” Şeklinde konuştu.

Sütçü, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına Allahtan rahmet diledi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata, Tıp bayramının kahramanlık ve bağımsızlık hikâyesi olduğu belirtti.

Tıp Bayramı’nın hikâyesini anlatan Akata, “Türkiye'de hekimlerin 14 Mart'ta tıp bayramını kutlamalarının nedeni, tıp eğitiminin başlangıcının bir mihenk taşı olarak, 14 Mart 1827 tarihinde tıphane-i amire adlı okulun açılması nedeniyle bu tarihtir. Ama buradan başlayan tıp eğitiminin hiç ara vermeden, sistemli bir şekilde devamlı kendini yenileyerek, geliştirerek, bugünkü tıp eğitimine gelmesi yılları almıştır.” Dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde kutlanmadığını sadece Türkiye’ye özel olduğunun altını çizen Akata, “Tarihi belgeler diyor ki, 14 Mart bayramı aslında ilk kez 1919 yılında İstanbul işgal altındayken, mandaya karşı çıkan Tıbbiyeli Hikmet ve arkadaşlarının Türk bayraklarını dalgalandırdığı, şu anki İstanbul'daki Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde eski Haydarpaşa'da kutlanmakta ve bu mandaya karşı gelmek için yapılan bir hareket olarak ortaya çıkmaktadır. 14 Mart dünyanın hiçbir yerinde bayram olarak kutlanmaz 14 Mart günü. Sadece bize aittir. Türkiye'ye ait özel bir gündür.” İfadelerini kullandı.

Her yıl kutlanan 14 Mart’ın mücadelenin sembolü olduğunu aktaran Akata, “Osmanlılar, I. Dünya Savaşı'ndan yenik ayrıldığı ve İngiliz donanmasının topları şehre çevrili halde, Haydarpaşa Limanı'na demirlediği günlerde, işgalciler, limana yakın olduğu için, dönemin tıp fakültesi olan Tıbbiye-i Şahane binasına el koymuşlar. Tarihi belgelere göre Tıbbiye öğrencileri bu binada bir bölüme sıkıştırılmış. Ve öğrenci yatakhaneleri bodrum taşınmış. Ancak Tıbbiye öğrencileri sessiz kalmamaya karar verdi. Ve öğrencilerden Hikmet Bey etrafında örgütlendi. İşgali protesto edeceklerdi. 14 Mart sabahı, Hikmet Bey ve arkadaşları dev bir Türk bayrağı hazırladılar. Ve İngiliz nöbetçileri atlatarak okulun iki kulesinin arasındaki çatıya çıkıp, ardından dev Türk bayrağını dalgalandırdılar. Yapılan arşiv çalışmalarında ve tanık görüşmelerinde, İngilizlerin eyleme katılan tüm öğrencileri tutukladığı saptandı. Ancak anlatılanlara göre Hikmet Bey ve arkadaşları bahanelerini hazırlamıştı. 14 Mart 1827 tarihi Osmanlı'da ilk modern tıp öğreniminin başladığı tarih olarak kabul ediliyordu ve öğrenciler şunu dediler. Biz her yıl 14 Mart'ı kutlarız diye savunma yaptılar. İngilizler de bu eylemi bu nedenle sineye çekmek zorunda kaldı. Biz o yüzden her yıl 14 Mart Tıp bayramını kutlarız. 14 Mart 1919 yılından itibaren milli mücadelenin sembolü oldu ve Türk Tıp Bayramı olarak kabul edildi.” İfadelerini kullandı.

Akata, 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak en ön saflarda yer alan hekimlere sağlıklı ve umut dolu gelecek diledi.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof Dr. Gürcan Altun da sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutladı. Fahrettin Baydar