DİKKAT! VAKA SAYILARI ARTIŞA GEÇTİ

Trakya Bölgesi'nde covid-19 vaka sayıları yeniden artışa geçti. Salgın döneminde uygulanan tedbirlerin kaldırılmasının ardından vatandaşlar maske takmayı bıraktı. Bu nedenle yaz aylarında olmamıza rağmen vaka sayılarında artış başladı. Konu ile ilgili sosyal mesafe kuralına tekrar uyulması gerektiğini belirten Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, salgının yayılmaması için vatandaşların yeniden çeşitli kurallara uyması gerektiğini vurguladı.

DİKKAT! VAKA SAYILARI ARTIŞA GEÇTİ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Covid-19 vaka sayıları yeniden artışa geçti. Pandemi döneminde getirilen tedbirler salgının seyrini değiştirdi fakat tedbirlerin kaldırılmasıyla birçok vatandaş da rehavete kapıldı. Bu nedenle yaz aylarında olmamıza rağmen vaka sayılarında artış görülmeye başlandı. Tatil döneminde vaka sayılarındaki artış yeniden '˜pandemi dönemine dönecek miyiz?' sorusunu da akıllara getiriyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, salgının yayılmaması için vatandaşların yeniden çeşitli kurallara uyması gerektiğini vurguladı.

                Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 27 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Türkiye haftalık Kovid-19 vaka haritasına bakıldığında vaka sayısının 57 bin, vefat sayısının ise 25 olduğu belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı yaptığı paylaşımda, "Omicron'a bağlı vakalar Türkiye'de de artış gösteriyor. Bayramda dikkat etmeli. Maskeyi zaruri kılan ortamlar biliniyor. 50 yaş üstüyle risk grubundakilerin son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse hatırlatma dozunu ısrarla öneriyoruz. Aşıya bizim verdiğimiz önemi sizler de verin" ifadeleri ile vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan rakamlarda vaka sayılarını hakkında açıklamalarda bulunan Yorulmaz, 'Kurban Bayramı'nda yapılan öpüşme ve kucaklaşma şeklindeki kutlamalar ve tatil sezonunda kalabalık alanlarda bulunmak salgını yaygınlaştırabilir' dedi.

Yaz aylarında vatandaşların kapalı alanlarda uzun süre kalmadığını ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, vaka sayılarının sonbahara kalmasının çok kötü durumlara yol açabileceğini belirtti.

Önlemlerin salgının tamamen son bulmadan kaldırılmaması gerektiği konusunda öneride bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, tedbirlerin kaldırılması salgının yeniden harekete geçmesini sağlayabileceğini ifade etti. Kovid-19 gibi RNA virüslerinde mutasyonun da çok hızlı olması nedeniyle yeni varyantların gündeme geldiğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, "BA4-5 diye adlandırılan yeni varyantlar ortaya çıktı. 5. dalganın azalması ile birlikte bu önlemler kaldırılmıştı ama neredeyse 6. dalga gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan rakamlarda 57 binlerde vaka, 25 ölü olarak gündeme geldi. Dolayısıyla yeniden artış trendi içerisinde çok özel bir gündemimiz söz konusu oldu" şeklinde konuştu.

Yaz aylarının tatil dönemine denk gelmesi dolayısıyla bir risk durumunun oluşabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yorulmaz, "Tatil dönemi başladı. Çoğunun da toplu ulaşım araçlarını kullanarak tatile gitmeye başladı. Risklerden birisi bu. Edirne gibi bölgelerimizde Kırkpınar gibi insanların kalabalık gruplar halinde bir araya gelmelerini sağlayacak etkinlikler de söz konusu oluyor. Tatil yörelerinde de otellerde, plajlarda ve eğlence yerlerinde bir araya gelme söz konusu. Bu da salgının yeniden artış riskinin ortaya çıkmasına neden olacak bir durum bu. Bunun yanı sıra Kurban Bayramı ile birlikte çeşitli alanlarda kalabalık grupların toplanması söz konusu olacak. Kurban kesim yerleri ve bayram ziyaretleri bunlar arasında. Ne yazık ki hala salgın nedeniyle çok fazla öğrenilmemiş bir kötü davranış da bir araya geldiğimizde kucaklaşma ve öpüşme şeklinde bir kutlama. Bu da salgının yaygınlaşması açısından önemli sıkıntılarımızdan birisi" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara çağrıda bulunan Prof. Dr. Yorulmaz, "Çok daha tehlike altında olan yaşlılar, hamileler ve kronik hastalığı olan insanlar hastalıktan korunmada tedbirlere uyumu ihmal etmemelidirler. Tüm vatandaşlarımız toplu alanlarda maske kullanmalı ve eğer mümkünse böylesine kalabalık yerlerden uzak durmalarında yarar var. Bakanlığımızın hastalığın seyrinin değiştiğini açıklamasının ardından insanların aşıya olan ilgileri de azaldı. Bakanlığın açıklamasına göre yüzde 85 buçuk civarında Türkiye geneli için ortalama 2 doz aşı olmuş olma oranları. Bu 2 dozun yetmediğini gördük. Dolayısıyla aşıya devam etmekte fayda var. Kovid-19 öldürücü hastalık. Türkiye'de görüldüğü günden bu yana kaybettiğiniz hasta sayısı yüz binlere yaklaştı. Dolayısıyla aşılarımız tamamlamamız gerekmektedir" dedi. 

Ebru Yıldız Günenç