Damak tadı taze çekilmiş kahvede gizli

Kahvenin kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri, kahve çekirdeklerinin tazeliğidir. Kahvede tazeliğin önemeli olduğunu belirten işletmeci Hayri Ocak, Kahvede damak tadının taze çekilmiş kahvelerde bulunduğunu belirtti.

Damak tadı taze çekilmiş kahvede gizli
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ülke vatandaşlarının yanı sıra tadını bilen yabancı turistlerinde büyük beğeni ile tükettiği Türk kahvesinde tercih, paketlenmişinden çok özel makinesi ile taze çekilmişine gösteriliyor.

Kahve deneyimin kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri, kullanılan kahve çekirdeklerinin tazeliğidir.

Kahvenin kavurmasına çok fazla önem verdiklerini söyleyen işletmeci Hayri Ocak, “ kahve kavurmak çok önemlidir. Kahveyi çok fazla kavurunca acı olur az kavrulunca da ekşi olur. Kahveyi tam kıvamında kavurmak gerekiyor. Biz kahve kavurma işlemine çok fazla önem gösteriyoruz ve tam kıvamında kavuruyoruz.” Dedi.

Ocak, Kahvede damak tadının en önemli husus olduğunu ve bu tadın sadece taze çekilmiş kahvelerde olduğunu belirtti.

Kahvede tazeliğin önemli olduğunu belirten Ocak, “Paketlenmiş Türk kahvesinde ne köpük olur ne de asıl damak tadı bulunur. Taze çekilmiş kahvenin tadı başkadır. Gelen müşterilerimize az alın ama taze alın diyoruz. Çekme makinesinden çıkan kahveler bir başka. Göz önünde taze taze çekilir ve kahvelerde de bambaşka bir tat oluşturur. Paketlenmiş kahve en az bir ay önce çekilmiş olur ve köpük ve damak tadı bayat olur. Müşterimizde bunu çok iyi anlayarak çok yoğun istekte bulunuyor.” Şeklinde konuştu.

Kahveyi kahvecilerden alınması gerektiğinin altını çizen Ocak, “kahvenin asıl tadı bulmak isterseniz, mecbur kalmadan paket veya kahveci olamayan yerlerden kahve satın almayın. Çünkü onlar taze kahve çekmiyor ve içen de istediği koku ve tadı alamıyor.” İfadelerine yer verdi.

40 yıldır bu işi yaptığını aktaran Ocak, “müşterilerime iyi bir hizmet verdiğimi düşünüyorum. Kahve yapıldığı zaman köpürecek ve hemen kesilmeyecek şekilde olmalıdır. Makinelerde yapılan kahvenin hızı saniyeler sürüyor ama hemen müşteriye sunmamak gerekiyor. Kahveyi biraz cezvenin içerisinde 8- 10 saniye bekletip müşteriye verilmelidir. Bu şekilde daha lezzetli ve bol köpüklü elde edilir.” Dedi.

Kahvede 4 çeşit aromanın olduğunu dile getiren Ocak, “kahvenin çekirdeği de çok önemlidir. Biz de 4 çeşit kahve aromatiği var ve bu aromalar birleşince daha güzel bir kahve meydana çıkıyor. Müşterilerde memnun kalıyor. Yumuşak içim kahvemizde var. Bazı vatandaşlar bunu tercih ediyor biz de elimizden geldiğince onları memnun etmeye çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.   Fahrettin Baydar