Belediye ekipleri su patlağı sorununa çözümü boşa akıtmakta buldu

İçme suyunu fosseptik çukuruna bağlamışlar: Tonlarca litre temiz şu boşa aktı

Belediye ekipleri su patlağı sorununa çözümü boşa akıtmakta buldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne'de Abdurrahman Mahallesi sakinleri 1. Sokak’ta yaşanan su patlağı sorununun giderilmemesi nedeniyle tepki gösterdi.

Abdurrahman Mahallesi 1. Sokak'ta su patlağı meydana geldi. Mahalle sakinleri yaşanan durumu belediye ekiplerine haber verdi. Sorunun sürekli devam ettiğini belirten mahalle sakinleri, kalıcı çözüm bulunmasını istedi.

Mahalle sakinlerinin iddiasına göre su patlağı nedeniyle içme suyu günlerdir fosseptik atık giderine akıyor.

Soruna çözüm bulunamadığından şikayet eden mahalle sakinleri, yetkililere seslenerek kalıcı çözüm talebinde bulundu. Bölgede sürekle içme suyu hatlarında patlaklar meydana geliyor.

Vatandaşların haber verilmesi üzerine bölgeye gelen belediye ekipleri arızayı tamir edemedi. Ekipler çözümü patlak hattı foseptik atık çukuruna bağlamakta buldu. Geçici çözüm nedeniyle tonlarca su boşa aktı.

Vatandaşlar temiz suyun boşa akıtılması tepki gösterdi. Kuraklık yaşandığını ve temiz suyun heba edildiğini belirten vatandaşlar, kesin çözüm bulunmasını istedi.

Temiz suyun lağıma aktığını belirten mahalle sakinlerinden Ahmet Özer, buradaki akan suyu görmelerini istediklerini belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Mahalle sakinlerinden Hatice Buğday, "Borumuz patlıyor yapıyorlar gidiyorlar, yine patlıyor borular ama yani tam bir önlem alınmadı. Bu şekilde kapatıp bıraktılar, gittiler şöyle bir ses çıkıyor buradan. Yani bizim temiz suyumuzu rögara verdiler temiz su boşa gidiyor. Borularımızdan gelen çok rahatsız edici bir ses var. Çocuğumuzu dışarı çıkartamıyoruz. Araçlarımızı park edemiyoruz hani başka sorunlarda olabilir her yer çamur kaza olabilir önlem alınmazsa başka şeylerde olabilir. Geçici bir süreliğine bu şekilde yaptılar sandım ama gelen giden yok. Bir an önce önlem alınmasını istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Mahallede su kesintileri de yaşandığını belirten Buğday, "Sularımız arada pis akıyor. Borulardan çok kötü su geliyor kullanamıyoruz. Oy istemeye gelince istiyorlar, başa geçtiklerinde herhangi bir şey göremiyoruz. Yollarımız zaten çok kötü" diyerek tepki gösterdi.

Yaklaşık 10 günden beri çeşitli bölgelerde boruların patladığını belirten Mahalle sakinlerinden Tunahan Kasap, tamir edilen borunun tekrardan patladığını ve bu kez tamir etmek yerine temiz suyu kanalizasyona bağladıklarını söyledi.

2 günden beri kaç metreküp suyun boşa aktığını ve bu boşa akan suların hesabını kimin vereceğini merak ettiklerini söyleyen Kasap,  "Temiz suyumuz lağıma akıyor. Bu akan suların hesabını kim verecek. Böyle bir belediyecilik anlayışı yok. Temiz suyun lağıma akması hiçbir yerde görülmeyen bir hizmet. Temiz suya ulaşmakta güçlük çekiyoruz. 15 günden beri sürekli sularımız gidip geliyor. Devamlı gelen bir suyumuz yok. Evimizde ne bulaşık ne çamaşır yıkayabiliyoruz, temizlik dahi yapamıyoruz. Sorunsuz bir alt yapı diyorlar ama sorunu gideremedikleri için nasıl sorunsuz bir alt yapı olacak" ifadelerine yer verdi.

Boruların sürekli patladığını ve her yerin su altında kaldığını söyleyen mahalle sakinlerinden Güler Özdil,  " Su patlıyor, her taraf su oluyor. Ertesi gün geliyorlar, yapıyorlar ama yine aynı şekil yine aynı şekil. 3-4 gündür aynı sürekli patlıyor. Şimdi de temiz suyu lağıma bağladılar. Hem aşırı bir ses ve aşırı bir su akımı var. Çok akıyor içim gidiyor temiz su boşa aktığı zaman. Kaynaktan kaynıyor gibi her taraf su oluyor" dedi.

Temiz suyun pis suya aktığını belirten mahalle sakini Hüseyin Erdel,  "Temiz su pis suya akar mı ayıp ya. Neymiş, tahliye ne tahliyesi ya senin paran benim param gidiyor. 4 gündür böyle yazıktır ya gelsinler görsünler" diyerek yetkililere seslendi. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN