Balıkçıların kayığına misafir olan leylek, kısmetlerine de ortak oluyor

Yıllardır Edirne'nin Enez ilçesinde balıkçılık yapan Bedir Yılmazoğlu'nun kayığına gelen leylek, zamanla ağına takılan balıklara da ortak olmaya başladı. Aralarında oluşan bağ görenleri hem şaşırtıyor hem de gülümsetiyor.

Balıkçıların kayığına misafir olan leylek, kısmetlerine de ortak oluyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’nin Enez ilçesinde balıkçılık yapan Bedir Yılmazoğlu’nun kayığına yıllardır gelen leylek, ağa takılan balıklara ortak oluyor. 40 yıldır balıkçılıkla geçimini sağlayan Yılmazoğlu, kıyıda yanına gelen leyleği balıkla beslemeye başladı.

Kısa sürede Yılmazoğlu'na alışarak balık avlamak için her açıldığında kayığına misafir olan leylek, ağdan çıkan her iki balıktan birine ortak oluyor ve karnını doyurmadan kayıktan ayrılmıyor. Leylekle dostluğunun kolay olmadığını belirten Yılmazoğlu, balıkla birkaç yıl beslemesi sonrası aralarında bir arkadaşlığın oluştuğunu söyledi.

"Dede" ismini verdiği leyleği "can dostum" diye niteliyor

"Dede" leyleğin 3-4 yıldır kayığına geldiğini söyleyen Yılmazoğlu, "Yazın zamanında gelir ve bizi bulur. Balıkçılık yapıyoruz. Kayığımızın başına biner karnı doyuncaya kadar gitmez. 2 balık bizeyse 1 balık ona veririz. Her gün benim kayığımda. Kolay alışmadı. İlk önce kıyıya balık atmaya başladık. Yavaş yavaş kayığa gelmeye başladı. Birkaç sefer atmadım. Küstü herhalde. Ardından tekrar kayığa gelmeye başladı" Dedi. 

KUMRU ÖNGÜN