Bakan Bak'tan İba'ya destek çağrısı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak Edirne'de amatör sporcu ve kulüp temsilcileriyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Bak, Belgin İba'ya her zaman destek vereceklerini söyledi.

Bakan Bak'tan İba'ya destek çağrısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kentte bir restoranda düzenlenen toplantıda amatör sporcu ve kulüp temsilcileriyle bir araya gelen Bak, İba’ya destek çağrısında bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Aşkın Bak, Edirne’de 'Amatör Spor Kulüpleri Buluşması' programına konuştu.

Programa AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Vali Yunus Sezer, Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba ile spor kulüpleri temsilcileri katıldı.

Konuşmasında yerel seçimlere dikkat çeken Bak, Edirne’ye kadın eli değmesi gerektiğini belirterek Belgin İba’ya destek çağrısında bulundu.

Bak, şehre kadın eli değmesinin büyük avantajları olacağını vurguladı.

İba'ya her türlü desteği vereceklerini ileten Bak, "Sizin emrinizdeyiz. Tabii bunların hepsi bir hanımın elini değmesi lazım. Ona da destek istiyoruz, sayın adayımıza destek istiyoruz. Onun için her türlü desteği de vereceğiz. Bütün amatör spor kulüplerimizi destekliyoruz. İçinizden geldik. Sizleri seviyoruz, emrinizdeyiz. Ve şöyle tamamlayayım. Size elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Edirne'yi dünya çapında bir marka haline getirmek için hep beraber çalışacağız. Çok güzel bir tesis planlandı. İnşallah bunu hep beraber inşa edeceğiz. Beraber inşa edeceğiz. Dolayısıyla bu noktada da bunları söyledikten sonra diğer hususlarda da taleplerinizi bekliyoruz" diye konuştu.

Bak, Meriç Nehri’ni spora açtıklarını ve Edirne’nin Avrupa Kürek Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağını hatırlattı.

Bak, Edirne’de kürek sporu için çok önemli bir adım atıldığını ifade etti.

Türkiye'nin dört bir yanında spor tesislerine yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Bak, "Malumunuz, Türkiye bir spor devrimi yaşıyor. Spor devrimi yaşarken de Türkiye'nin dört bir yanında başta stadyumlar, kapalı spor salonları, su sporları tesisleri, semt sahaları, basketbol sahaları, okul bahçelerine yapılan tesislerle binlerce tesis yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şu anda inşaatı devam edenler de var" dedi.

Amatör spor kulüplerinin yöneticileri, başkanları, antrenörlerinin birer kahraman olduğunu söyleyen Bak, bakanlık olarak gençleri bağımlılıktan ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için çaba gösterdiklerini iletti.

Kulüplerin sporcular için yaptığı fedakarlıklara değinen Bak, “Bizler, mahallelerin abileriyiz. Çocukları köşelerden alırız, sahalara getiririz. Onlara toplumla paylaşmayı, adam olmayı, topluma saygı göstermeyi ve paylaşmayı öğretiyoruz. Mahallenin dinamiğiyiz, ruhuyuz. Amatör kulüpler böyle. Ve bu noktada da hepinizin ne kadar cefalı işler yaptığınızı, ne fedakârlıklar yaptığınızı çok iyi anlıyorum. Evimizdeki odunu, kömürü getirdik. Yeri geldiği malzemeleri elimizde yıkadık. Yeri geldi esnaftan o çocuklara forma almak için, malzeme almak için destek aldık. Bunlar çok güzel; hayatın güzel parçaları. Benim için de çok güzel parçaları." şeklinde konuştu.

Bak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da amatör spor kulübü içerisinden geldiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de spor birliğini gerçekleştirdiğini ifade eden Bak, bakanlığın yaptığı yatırımlardan bahsetti.

Bakanlık olarak 4 milyon çocuğu spora yönlendirdiklerini aktaran Bak, “Cumhur Başkanı Erdoğan da bütün kademelere emekçilik yaptı. Türkiye'de spor birliği gerçekleştiren bir lider. Yapılan stadyumlar, yapılan tesisler, eserlerin hepsinde payı var. Bize, 'Daha çok stat yapın. Mahallelere semt sahaları yapın. Basketbol sahaları yapın. Dezavantajlı noktalardaki amatör kulüplere destek verin' talimatı var. İşte onun için geldik. Buraya onun için geldik. Okullarda, ilkokullarda, üçüncü sınıflarda yetenek taraması yapılır. Yetenek taramasıyla binlerce çocuğumuzu spora yönlendirir. Bu zamana kadar yaklaşık olarak 4 milyon çocuğumuzu böyle yönlendirdik" dedi.

Edirne Olimpik Havuzunda Avrupa Şampiyonası yapılacağını hatırlatan Bak, kenti Balkanlar’ın spor merkezi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Bak, Edirne’de yapılacak organizasyonlarla turizme katkı sağlanacağını dile getirdi ve şunları kaydetti:

"Edirne'yi Balkanlar’ın spor merkezi yapmaya çalışıyoruz. Burada yapılacak turnuvalarda, yapılan tesislerle, yapılan organizasyonlarla Edirne'yi büyütmek, Edirne'nin turizmine, hareket, katkı sağlamak için çaba harcıyoruz" dedi. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı alanın projesinin de hazır olduğunu söyleyen Bak, "İnşallah çok kısa zamanda bu projeyi de hayata geçireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı budur. Bununla ilgili malumunuz, Kırkpınar bir efsane. Bu efsaneyi daha da zenginleştirmek için, modern bir tesise kavuşturmak için hep beraber projesini hazırladık. En kısa zamanda bunun çalışmalarına başlayacağız.”

25 Kasım Stadyumu hakkında da konuşan Bak, yapının kentin içerisinde kaldığını ve kaldırılacağını belirtti.

Şehre yeni stadyum yapılacağını açıklayan Bak, “Eski, şimdi onu kaldıracağız. Orada yeni bir stadyum yapacağız. Butik bir stadyum. 10 bin kişilik bir stadyum yapacağız. Projesi, her şeyi hazır. Şu anda ihaleye çıkmak için hazır. Yaşayan bir stat içinde, savunma sporlarının, onların alt salonunda olacak bir şekilde bir stadyumu planlıyoruz. Bu yaşayan bir stat olacak. Dolayısıyla bu noktada da en kısa zamanda başlayıp, bitireceğiz ve Edirnespor'a da başarılar diliyoruz tabii. Eski stadyumun yıkılmasıyla boşalan yere şehir meydanı yapacağız. Ayrıca amatör spor kulüplerine hizmet edecek bir spor kompleksi de yapacağız.” Şeklinde konuştu.

Yaz aylarında yapılacak Avrupa Şampiyonasına katılacak olan A Milli Futbol Takımı’na başarılar dileyen Bak, turnuvanın Almanya’da yapılmasının avantaj olduğunu söyledi.

Almanya’daki gurbetçilerin tribünleri dolduracağından emin olduklarını vurgulayan Bak, “Almanya zaten bizim evimiz. İnşallah bu genç takım orada da çok güzel işler yapacak. Bunu hep beraber izleyeceğiz. Oradaki gurbetçilerimiz tribünleri dolduracak. Başka yine 36 tanesi tamamlanmış, 4-5 tanesi devam eden stadyumlarımızda yaklaşık 40'a yakın stadyumumuzla Avrupa Futbol Şampiyonası'na aday olduk. 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı İtalya'yla beraber Türkiye yapılacak, Türkiye organize edecek. İşte bunların hepsi yapılan yatırımlar, spora, tesislere yapılan yatırımlar. İnşallah bütün bunları birleştirerek sporda, bölgesinde, güçlü, dünya çapında güçlü bir ülke." dedi.

Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ