Baharın habercisi 'Marteniçka' satışına başlandı

Geleneksel Baba Marta (Marta Nine) günleri için hazırlıklar başladı. Baharın gelişini simgeleyen Marteniçka' satışı başladı.

Baharın habercisi 'Marteniçka' satışına başlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Her yıl mart ayının gelmesiyle birlikte baharın gelişini simgeleyen “Marteniçka” yapımı hazırlıklar yapıldı. Edirne’de sevdiklerine hediye etmek ve satışını yapmak için “Marteniçka” satışına başlandı.

              1 Martta Marteniçkaların verilmeye başlanacağını hatırlatan Tarihi Alipaşa Çarşısı esnaflarından Ahmet Duran, “Ülke olarak yüreklerimiz buruk ama ona rağmen bir şeyler satmaya çalışıyoruz. İnsanlar depremden çok etkilendi buna rağmen gelen ziyaretçilerimize, şehrimizin insanlarına satışını yapıyoruz. Bileklerine takıp dileklerini diliyorlar. Baharın geldiğini simgelen bir sembol marteniçkalar. Bizde dükkanımızda satışını yapıyoruz.” Dedi.

              Marteniçka nedir?

                1 Mart'tan başlayarak Mart ayının sonuna kadar takılan, beyaz ve kırmızı yünden yapılan boncuklu bir süs olan Marteniçka'nın şans, uğur, bolluk ve bereketi simgelediğine inanılır.  Önceleri kırmızı-beyaz yünden yapılan martenitsalara, püskül, top, insan gibi değişik şekiller yapılmıştır. Martenitsaların gelmiş geçmiş tarihinde en önemli yere sahip olan şekiller ise, 'Pijo ve Penda' adıyla bilinen kırmızı ve beyaz ipten yapılmış kuklalardır. Bulgaristan'a has bir gelenek olan ve çok eskilere dayanan Baba Marta, Trakya'da da kutlanıyor.  Çok eski bir Balkan kültürü olan Marteniçka (Martenitsa), 1 Mart tarihi ile kırmızı ve beyaz iplerle örülmeye başlanır ve bileklere takılır. Mart ayının sonuna kadar takılan Marteniçka bileklikleri, leyleklerin gelmesiyle birlikte meyve veren bir ağaca bağlanır.
Kumru Öngün- Alara Güldaş

KUMRU ÖNGÜN