• Haberler
  • Edirne
  • AK Partili Meclis üyeleri Akın'a seçim vaatlerini hatırlattı

AK Partili Meclis üyeleri Akın'a seçim vaatlerini hatırlattı

AK Parti Edirne Belediye Meclisi üyeleri son toplantıda toplu taşıma ücretlerine yapılan zamma tepki gösterdi. Üyeler, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın'ı eleştirerek, seçim döneminde toplu taşımaya yönelik sunduğu seçim vaatlerinin yerine getirilmediğini dile getirdi. Akın'ın seçim döneminde toplu taşıma ve 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik yaptığı açıklamalar barkovizyonda gazetecilere izletildi.

AK Partili Meclis üyeleri Akın'a seçim vaatlerini hatırlattı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Parti Edirne Belediye Meclisi üyeleri toplu taşıma ücretlerine yapılan zam hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti Edirne İl Başkanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan AK Parti Edirne Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Ezgi Yetkiner, toplu ulaşım ücretlerine yüzde 37 zam yapılmasını içeren karara ilişkin halkımızı bilgilendirmek ve tekrar tepki göstermek amacıyla açıklama yapma gereği duyduklarını söyledi.

Yetkiner, AK Parti ve MHP’li belediye meclis üyelerinin karara ret oyu verdiğini, CHP’li üyelerin kabul oyu ile zam kararı alındığını hatırlattı.

Mecliste söz alarak Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın’a seçim dönemindeki toplu taşımaya ilişkin vaadini sorduklarını aktaran Yetkiner, “Konu ile ilgili Mecliste söz alarak Başkana şu soruyu yönelttik. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde seçim vaatleriniz arasında toplu ulaşımda yüzde 20 indirim sağlayacağınızı vaat etmiştiniz şimdi ise yüzde 37 zam talebi ile geliyorsunuz, bunun gerekçesini Edirne halkına açıklamanızı istiyoruz dediğimizde aldığımız cevaplar bizi hem şaşırttı hem üzdü. Neler dedi Başkan, biz bu indirimi Belediyeden finanse edecektik ama bütçemiz el vermiyor daha farklı önceliklerimiz var dedi. Aslında ETUS’a yüzde 50 zam yerine yüzde 37 en düşük zam oranını vererek bir nevi indirim vaadimizi de gerçekleştirmiş olduk dedi. ETUS’a yüzde 37’lik en düşük zam oranını  vererek, toplu taşımadan duyduğumuz memnuniyetsizlik ile ilgili bir ceza vermiş olduk, bize gönül koyduklarını biliyoruz dedi. 65 yaşın ücretsiz taşınması hükümetin hatalı kararıdır, handikaptır. Üzerimizde 65 yaş yükü var. Bu yanlış uygulamadan geri dönülmeli dedi.” İfadelerini kullandı.

Yetkiner, Akın’a önceki dönemde aldığı görevleri hatırlatarak, “Sayın Başkan, bir önceki dönem belediye meclis üyesi, belediye başkan vekili, ulaşım komisyonu başkanı siz değil miydiniz. ETUS’un bir dönem avukatı siz değilmiydiniz. Bu durumda hem belediye iş ve işleyişine hem ETUS’un konularına çok hakimdiniz. Tüm bu bilgilere sahipken seçim vaatlerinizi sadece seçimi kazanmak için mi sıraladınız. Bir belediyenin vatandaşından daha öncelikli ne işi olabilir” sorularını yöneltti.

Yapılan zammın ETUS’a ceza olmadığını, alınan kararla Edirne halkına ne mesaj verildiğinin merak konusu olduğunu belirten Yetkiner, indirim vaadinin gerçekleşmediğini ve alaycı bir yaklaşım sergilendiğini ifade etti.

Yetkiner, Akın’ın seçim dönemindeki afişlerinde “65 yaş üstü elleri öpülesi yaşlılarımızın ücretsiz dolaşım hakkı bizim güvencemiz altında olacak” yazılarını alıntılayarak, “Zaten var olan bu hakkı bugünün konusuymuş gibi uzun uzun anlatmanıza mı şaşalım, yoksa 65 yaş üstü vatandaşlarımızı bir yük olarak ifade etmenize mi üzülelim bilemedik. Buradan tekrar ifade etmek isteriz. Edirne’nin uzun zamandan beri devam eden bir ulaşım sorunu var. Hem vatandaş kalitesiz, pahalı taşınmaktan, duraklarda beklemekten şikayetçi ve mutsuz, hem ETUS esnafımız yatırımının karşılığını alamamaktan ve zor şartlarda çalışmaktan şikayetçi ve mutsuz. Yani iki tarafta mağdur ve mutsuz. Bizim tepkimiz 2,5 ay önce indirim sözü verip bu süre zarfında hiçbir girdi maliyeti değişmemişken bu zammı vatandaşa yansıtan Başkan Akın’a. 50 bine yakın öğrencisi olan şehrimizde , öğrencisini 7-8 TL’ ye taşıyan belediye örnekleri var iken Edirne’de ücreti 16 TL’ye yükselten ve öğrencilere büyük bir yük oluşturan, Başkan Akın’a. Sayın Başkan Edirne halkı bu zamdan son derece rahatsız, 2 gündür tepkiler dinmiyor. Sizi toplu taşıma zammını Edirne halkına yüklemekten vazgeçmeye, halkımızın çıkarlarını gözetmeye ve seçim öncesi verdiğiniz sözü tutmaya davet ediyoruz. Önceliğiniz hep Edirne halkı olsun” dedi.  Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN