Afet eğitiminin önemi anlatıldı

Edirne'de 12. Uluslararası Sosyal Bilgiler Eğitimi Sempozyumu'nda AFAD Arama Kurtarma Dairesi Başkanı Recep Şalcı, 'Bir kere anlatmayla afet eğitimi olmaz, bu bir kültür olmalıdır, müfredatın içerisinde yer almalıdır' dedi.

Afet eğitiminin önemi anlatıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

"Farklı Yönleriyle Afet Eğitimi" adlı panelde ise sempozyuma katılan akademisyen ve öğretmenlere afet eğitiminin önemi anlatıldı.

AFAD Arama Kurtarma Dairesi Başkanı Recep Şalcı, yaptığı konuşmada, afet eğitimi ve sağlam binanın depremlere karşı alınacak en önemli tedbirlerden olduğunu dile getirdi.

Afet eğitimi ve dayanıklı yapıların depremlerde hayat kurtardığının altını çizen Şalcı, "Öncelikle ülkemizde afet ve acil durumlarla ilgili yönetmelikler var. Buradaki amaç afetlere karşı eğitim birliğini sağmaktır." diye konuştu.

Afet eğitiminin toplumun her kesimine yayılması için AFAD'ın çalışmalar yaptığına dikkati çeken Şalcı, şunları kaydetti:

"Milli Eğitim ve AFAD, öğrencilere afet eğitiminin verilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyor. Bir kere anlatmayla afet eğitimi olmaz, bu bir kültür olmalıdır, müfredatın içerisinde yer almalıdır. O yüzden bizim bu kültürü işlememiz lazım. Afetlere karşı koordinasyonun içini doldurmamız lazım. Birlikte çalışma kültürünü artırabilirsek eğitimde başarılı olacağız."

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Artvinli de afet eğitimi ve depreme karşı alınacak tedbirlere yönelik sunum yaptı. AA

ANADOLU AJANSI