'200 yataklı huzurevi 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak'

Fırınlar Sırtı mevkisinde yapımı süren 200 yatak kapasiteli huzurevi projesinde incelemelerde bulunan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş ve yetkililerden bilgi aldı.

'200 yataklı huzurevi 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

         Edirne’de hizmet veren huzurevleri içerisinde Fırınlarsırtı mevkiinde inşaası devam eden projenin en kapasiteli huzurevi olarak hizmete sunulması planlanıyor.

         Merkezde hizmet veren 110 yataklı huzurevine göre yeni huzurevi projesi  56 tek kişilik oda, 56 çift kişilik oda, 12 aile odası olmak üzere toplam 200 kapasiteli olarak Edirne'de hizmet verecek.

Huzurevi projesi şantiyesinde açıklamalarda bulunan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, geçtiğimiz yıl inşaasına başlanan Huzurevi projesi Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından projelendirilerek ödenekleri çıkarılması ile 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmasını hedeflediklerini belirtti.
         Vali Kırbıyık, “Trakya genelinde olduğu üzere Edirne'de de yaş ortalaması yüksek bir vilayetiz,  genç nüfusumuz maalesef her geçen yıl oransal olarak daha da azalıyor. Dolayısıyla nüfusumuzun ortanca yaşıdır ve yaşlı nüfus miktarımız da artıyor. Tabii yaşlı vatandaşlarımıza hayatlarını devam ettirirken en yüksek nitelikte hizmet sunabilmek bizim temel önceki hedeflerimizden bir tanesi devlet olarak.  Hali hazırda bu faaliyetleri zaten yürüttüğümüz yerleri biraz önce ifade etti. Tabii merkezdeki 110 kapasiteli huzur evimiz zaman içerisinde belli yıpranmalara, belli zamanın getirdiği eksikliklerle karşı karşıya kalmıştı. Burada geçen yıl başlanan bir inşaat oldu. Tabii önce bir yaşanan süreçle bağlantılı olarak bir tasfiye gerçekleşti. Sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tekrar proje bedelini ve ödenekleri güncelledi. Ki çok daha yüksek bir rakama çıkmış oldu. Bu onayın gelmesiyle birlikte ihale iş ve işlemleri ve şu anda da inşaat gördüğünüz üzere hızlı bir şekilde devam ediyor. Hedefimiz gelecek yılın başlarında 2024’ün ilk çeyreğinde burayı bitirmek ve vatandaşlarımızın hizmetine sunmak.  Gerçekten projenin içerisine her türlü detay düşünülmüş ve en üst seviyede en üst nitelikte hazırlanmış bir proje. Bittiği zaman bu güzelliği ve üst kaliteyi de hep birlikte göreceğimizi düşünüyorum. En büyük huzur evlerinden birisi olması da son derece önemli.  Yaklaşık proje bedeli KDV dâhil baktığınızda 180 milyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz. Önemli de bir ihtiyacı ortadan kaldıracak. İnşallah tamamlandığında şehrimize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

Proje detayları hakkında açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne’de hizmet veren 3 huzur evi içerisinde en büyük ve kapsamlı huzurevi olacağını söyledi. Özbaş, “Edirne nüfusumuza göre Türkiye geneline baktığımızda en yaşlı iller kategorisinde bulunuyor. Şu an Edirne merkezde 3 huzur evimizde yaşlılarımıza hizmet veriyoruz. Uzunköprü'deki Süleyman Şefik Öztürk, huzurevi, yeni açtığımız Çağla Nur Uçar Huzurevi ve Edirne merkezde şu an hizmete devam ettiğimiz 110 yataklı huzur evimiz var. Ancak yeni yapımı devam etmekte olan huzurevimiz 200 yatak kapasiteli olacak. 56 tek kişilik oda, 56 çift kişilik oda, 12 aile odası olmak üzere toplam 200 kapasiteli olarak Edirne'de hizmetimize devam edeceğiz. İnşallah inşaatımız hızlı bir şekilde devam ediyor. En kısa sürede tamamlayıp hizmete açılmasını bekliyoruz.” Şeklinde konuştu. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN