• Haberler
  • Edirne
  • 'İstanbul olmadan Türk-İslam alemi yalnız ve yuvasızdır'

'İstanbul olmadan Türk-İslam alemi yalnız ve yuvasızdır'

Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Sertan Deniz İstanbul'un fethinin 569. Yıl dönümü kapsamında kutlama mesajı yayımladı. İstanbul'un fethinin yankılarının asırlar sonra bile devam ettiğini ifade eden Deniz, 'Konstantinopolis sayfası şehit kanıyla mühürlenip kapatılalı 569 yıl olmuştur' dedi.

'İstanbul olmadan Türk-İslam alemi yalnız ve yuvasızdır'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dünya'da Yeniçağ'ın kapılarının İstanbul'un fethiyle açıldığını bekirten Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Sertan Deniz, 'Fetihle birlikte yeryüzünün çehresi değişmiş, Türklüğün muzaffer ruhu aklın, adaletin ve ahlakın cihanşümul çağrısı haline gelmişti. Fetih bir istila, bir işgal, bir imha hareketi veya tevarüs edilen bir medeniyet birikimini yağma ve talan harabeliği değildir. Fetih, iman dolu gövdesiyle mücadele eden bir milletin gönül seferi, vicdan seferberliğidir. Çürümeye karşı taptaze ümitlerin dâhiyane sedasıdır. İstanbul'un fethinin yankıları hala devam etmektedir. Görülüyor ki, fethimizin onuruna fetretin ve nefretin zehrini bulaştırmak isteyenler oldukça faaldir. Bizans'ın köhneliğini rehber ve pusula yapanlar 569 yıldır girdikleri şizofren nöbetinde kâbuslarla kıvranmaktadır' şeklinde konuştu.

'Konstantinopolis sayfası şehit kanıyla mühürlenip kapatılalı 569 yıl olmuştur'

İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet'in emaneti olduğunu vurgulayan Deniz, 'Ortaçağ alışkanlıklarından kurtulamayan, ilkel dürtülerinden arınamayan, ilkesiz ve iradesiz eğilimlerinden uzaklaşamayan iç ve dış odakların İstanbul'un fethine karşı tahammülsüzlükleri hiç kuşkusuz tedavisi imkânsız klinik bir vaka, hatta bir zillet hastalığıdır. Dünyanın en büyük Türk kenti maalesef ehil ve emin olmayan, neye ve kimlere hizmet ettiği meçhul bulunan tehlikeli bir zihniyetin tasallutu altındadır. Kifayetsiz muhterisler İstanbul'un fetih mirasını ileriye taşımayacak kadar takatsiz, yükseltemeyecek kadar da taksirlidir. Konstantinopolis sayfası şehit kanıyla mühürlenip kapatılalı 569 yıl olmuştur. Bu sayfayı tekrar açmaya heveslenmek tasfiye ve telini vatan evlatları için mecburi olan köksüz Bizans komplosudur' ifadelerini kullandı.

'İstanbul olmadan Türk-İslam alemi yalnız ve yuvasızdır'

İstanbul'un Türk ve İslam medeniyetleri için yüz akı olduğunu söyleyen Deniz, 'Bizans Devleti'nin tarihten silinmiş olsa da kokuşmuş hayaleti, zulmet hedefleri dolaşımdadır. İstanbul Türk-İslam medeniyetinin yüz akı, boğazın iki yanına tutunmuş incisi ve Türk milletinin iftiharıdır. İstanbul olmadan Türkiye yetim, İstanbul olmadan Türk-İslam alemi yalnız ve yuvasızdır. Efendimizin övgüsüne mazhar olmuş güzel komutanları, kutlu hünkarımız Fatih Sultan Mehmet Han'ı, manevi önderlerimizi, fethe memur edilmiş kahraman neferlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yad ediyorum. İstanbul Türk milletinin has bahçesi, coğrafyaların bayraktarıdır. Unutulmasın ki, zulüm 1453'de başladı diyenlerin soyu bozuk, sütü lekelidir. Çünkü 1453'de karadan yürütülen gemilerin, surları döven millet kudretinin eliyle İstanbul çekim alanı, cazibe merkezi olmuş, insaniyetin, merhametin, hakka ve hukuka hürmetin mührüyle sivrilmiştir. İstanbul sevdamızın sancağı, kabul edilmiş dualarımızın mükâfatı, zaferlerimizin kaynağı, umutlarımızın vahası, son yurdumuzun ebedi varlığıdır. İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han'a, onun kudretli askerlerine ve kutlu fetih için gecesini gündüzüne katan her bir kimseye Allah'tan rahmet diliyorum. Aziz ruhları şad olsun' dedi.