'İLK EVİM PROJESİ KONUT FİYATLARINI DÜŞÜRECEK'

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi hayata geçiyor. Sosyal konut projesinin temelleri birçok ilde atıldı. Edirne için başvurular 7 Kasım'a kadar devam ediyor. Proje'nin hayata geçmesiyle birlikte konut fiyatlarında düşüş yaşanacağını söyleyen Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi 2. Başkanı Namık Babacan, fiyatların olumlu yönde ilerleyeceğine işaret etti.

'İLK EVİM PROJESİ KONUT FİYATLARINI DÜŞÜRECEK'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından dar gelirli ailelere yönelik başlatılan projeler kapsamında, Sosyal Konut Projesi dâhilinde geçtiğimiz günlerde İlk Evim Projesi kapsamında 2+1 ve 3+1 evlerin başvuruları başlamıştı.

Edirne için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar 7 Kasım'a kadar başvurularına yapabilecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi 2. Başkanı Namık Babacan, 'Ev fiyatlarının ciddi bir şekilde düşmesi için öncellikle projelerin hayata geçmesi gerek. Kısa süre içerisinde birçok ilde hayata geçiyor. Muhakkak fiyatları olumlu yönde etkileyecektir. Piyasada rekabet artacağı için fiyatlarda ciddi bir düşüş yaşanacaktır.' Dedi

Geçen yıla göre kiralık ev sayılarında bir yükselişin olduğunu belirten Babacan, bazı ev sahiplerinin yüksek fiyatlar istediğinden dolayı evlerin boş kaldığına dikkat çekti.

Kiracı bulamayan ev sahiplerinin fiyatları düşürmeye başladığını dile getiren Babacan, 'Benim ev sahiplerine tavsiyem kiracı bulmaları için fiyatları düşürmek yönünde. Kiraya verilemeyen evler şuanda boş bir şekilde duruyor. Aylarca kiracı arayan ev sahipleri var. Tabi bu durumda ev sahiplerine her gün eksi olarak yansıyor. Bu boş evlerinde çeşitli masrafları oluyor. Merkezi ısıtma giderleri, aidat gibi giderler boş evler için bir külfet. Ev sahipleri kiracı bulmak için kesinlikle fiyat düşürmek zorunda. Evler boş bir şekilde 3-5 ay duracağına makul bir fiyata verilirse uzun vadede ev sahibi kazanır.' İfadelerine yer verdi.