Yurt dışından gelen telefonların kayıt süresi uzatılacak

Yurt dışı mobil cihazların Türkiye'de kaydedilmeden kullanılma süresinin 120'den 180 güne çıkarılacak. Kararla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cep Telefonu Teknisyeni Cenk Dilmeç, 'geçici haberleşme' için başvuru yapılması durumunda mobil cihazlarda kullanım süresinin 2 defaya mahsus olarak 30'ar gün uzatılabileceklerini belirtti.

Yurt dışından gelen telefonların kayıt süresi uzatılacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yurt dışından getirilen mobil cihazların Türkiye'de kaydedilmeden kullanılma süresi 120'den 180 güne çıkarıldı. Yapılan yeni düzenleme ile yurt dışı cep telefonlarına e-Devlet üzerinden 'geçici haberleşme' için başvuru yapılması durumunda mobil cihazlarda kullanım süresi 2 defaya mahsus olarak 30'ar gün uzatılabilecek.

Alınan kararla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cep Telefonu Teknisyeni Cenk Dilmeç, “Normal şartlarda yurt dışından getirilen telefonların ülkemizde kullanım süresi 120 gündü. Şimdi her vatandaş süreyi 2 defaya mahsus 30 gün uzatabiliyor. 6 ay uzatıldı olarak bir karar alındı ama henüz resmi gazetede yayınlanmadı. Bu kararın piyasada büyük bir yankı yaratacağını düşünmüyorum.” Dedi.

Yurt dışından alınan telefon fiyatının yarıya düştüğü için vatandaşların yöneldiğini söyleyen Dilmeç, “Yurt dışından getirilen telefonlara daha öncesinde pasaport kaydı yapılıyordu. Pasaport kayıt harcı 20 bin liraya çıkartılınca bu tip süre uzatma talepleri de arttı. Aynı zamanda bu harç yılbaşı itibariyle 31 bin 500 liraya yükseldi. Bu kararın vatandaşlara artısı, yurt dışı telefonları varsa kayıt süreleri dolmadan e-Devlet üzerinden başvuru yaparlarsa telefonlarını daha uzun süre kullanacaklar. Telefonları erken vakitte kapanmamış olacak.” şeklinde konuştu.

Dilmeç, yurt dışından telefon almanın mantıklı olmadığını belirtti.

Kayıt kırma işlemlerinin yasal olmadığını belirten Dilmeç, “ vatandaşlar kayıt kırma işlerine yöneliyor. Bu durum yasal değil ve kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Farklı bir cihazın seri numarasını diğer telefona ekliyorlar ama biz bunu ne yapıyoruz ne de tavsiye ediyoruz.” İfadelerine yer verdi. Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN