• Haberler
  • Edirne
  • Yıldırım, 'sağlıklı yaşam için aşı yaptırın'

Yıldırım, 'sağlıklı yaşam için aşı yaptırın'

Edirne'de İstasyon Aile Sağlığı Merkezi'nde 24-30 Nisan Aşı Haftası dolayısıyla program gerçekleştirildi.

Yıldırım, 'sağlıklı yaşam için aşı yaptırın'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Edirne’de İstasyon Aile Sağlığı Merkezi'nde 24-30 Nisan Aşı Haftası dolayısıyla program gerçekleştirildi.

Edirne'de Aşı Haftası etkinlikleri çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından etkinlik düzenlendi.

Program İstasyon Aile Sağlığı Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Vatandaşlara aşının önemi anlatıldı ve bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Sağlıklı bir yaşam için aşı programlarına uyulması gerektiğine değinen Edirne Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, vatandaşların ve çocukların aşılama ile birçok hastalıktan korunduğunu belirtti.

Yıldırım, 1981 yılından beri genişletilmiş bağışıklık uygulaması kapsamında Sağlık Bakanlığınca difteri, boğmaca, tetanos, kızamık, kızamıkçık, oral polio, hepatit A Konjuge, Pnömokok Aşısı gibi tüm aşıların ücretsiz olarak tüm bebeklere ve çocuklara uygulandığını aktardı.

Yıldırım, kuduz aşısının da ücretsiz olduğunu dile getirdi.

Yurt dışı seyahat sağlığı çerçevesinde hacca ve umreye gidenlere menenjit aşısı uygulandığını ifade eden Yıldırım, “belirli ülkelere gidenlere sarıhumma aşılarını ücretsiz bir şekilde uyguluyoruz. 1980 öncesi, özellikle 1977’li yıllarda dünyada milyonlarca insanı etkileyen ve ölümüne sebep olan bir hastalığın aşılama ile 1980 yılında önüne geçildi. Dünyada hiçbir çiçek hastalığının kalmadı.” Dedi.

Yıldırım, çocuk felci polio hastalığının 1998’den beri ülke görülmediğini ve kızamık hastalığının da önceki yıllarda, çok fazla görüldüğünü ama aşılama ile beraber oldukça azalmış durumda olduğunun altını çizdi.

Eksik aşıların tamamlanması gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, “Özellikle kızamık aşılarımız çok önemli. Devletimizin genişletilmiş bağışıklık programı kapsamında önerdiği tüm aşıları tüm bebeklerimize ve çocuklarımıza yaptırmamız lazım. Bir birey, bir evlat, bir çocuk bizim için çok değerli lütfen aşılarımız olalım. Eksik aşılarımızı tamamlayalım. Sevdiklerimiz için kendimiz için muhakkak aşılarımızı yaptıralım. Bahsettiğim tüm aşılarımıza ücretsiz ulaşabiliyoruz.  Aile sağlığı merkezlerimizde, hastane acillerimizde, toplum sağlığı merkezlerimizde, aile hekimlerimizde tüm aşılarınızı ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz.” Şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ