Yağışlar, nehirlere nefes aldırdı

Edirne'de hava sıcaklıkları mevsim normalleri üzerinde seyrederken etkili olan yağışlar nehirler ve üreticiye nefes aldırdı.

Yağışlar, nehirlere nefes aldırdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Son yılların en kurak döneminin yaşandığı Edirne'de etkili olan yağışlar, Tunca ve Meriç nehirlerine de can suyu oldu. Geçtiğimiz haftalarda ürününü kurak toprağa ekmek zorunda kalan üreticiler, son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte rahat bir nefes aldı.

Aşırı sıcaklar ve kuraklığa bağlı kuruma noktasına gelen nehirler, son yağışlarla birlikte bir nebze de olsa hayat buldu. Kuraklığa bağlı nehir yüzeyine çıkan yosunlar, çöpler ve atıklar da yağışların ardından gözden kaybolmaya başladı.

Geçtiğimiz aylarda Tunca Nehri'ne atılan koltuğun ise hala suyun yüzeyinde durması içler acısı bir durumu ortaya koyuyor. Plastik atıklar, araç lastikleri ve yosunlarla kaplanan Tunca Nehri bir de suya atılan koltuk ile gündemdeki yerini koruyor.

Önceki yıllarda taşkınlarla anılan Tunca Nehri artık kuraklıkla gündeme geliyor. Kentte son günlerde etkili olan yağışlar, bir nebze de olsa nehirlere can suyu oldu. DSİ Nehir Debi verilerine göre 6 Kasım 2023 Pazartesi günü Tunca Nehri'nin Suakacağı mevkiinde 2 olarak ölçülen debi 13 Kasım 2023 tarihinde 5'e yükseldiği görüldü. Meriç Nehri'nin Kirişhane mevkiinde ise 51 olan debi 53'e yükseldi.

Yağışların devam etmesi halinde nehir debilerinin daha da artması bekleniyor.  Ebru Yıldız Günenç
 

EBRU YILDIZ GÜNENÇ