Vatandaşın ETUS ile İmtihanı

Edirne'de toplu ulaşımın sağlandığı ETUS'ta sorunlar çığ gibi büyüyor. Vatandaşlar, balık istifi yolculuk, uzun süre duraklarda bekleme ve kavurucu sıcaklarda klimasız taşımacılıktan şikayetçi.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Vatandaşın ETUS ile İmtihanı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ulaşım yıllardır tek elden sağlanıyor

Kentte belediye otobüsü isteyen vatandaşlar ETUS ile yolculuk yapmaktan şikâyetçi. Vatandaşlar, bir yanda kavurucu sıcakla mücadele ederken, bir yandan da şoförlerin kaba tavırları ile karşılaşıyor.

Vatandaşlar, turizm kenti olan Edirne’de bu sorunun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini belirtiyor. Hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyrettiği kentte uzun süre duraklarda ETUS beklediğini söyleyen vatandaşlar, sefer sayılarının arttırılmasını istiyor.

Belediye otobüsü olması gerektiğini dile getiren Metin Abacı, "Bu iş tek ele düştüğü sürece bunlar istediği gibi at koştururlar. En pahalı ulaşım Edirne'de. Öğrenciye yazık değil mi. Çok büyük para. Araçlar da çok eski. Biz vatandaşlar olarak tabii mecburen biniyoruz. Şoförlerin sinirleri gergin olabiliyor mümkün olduğunca muhatap olmadan kartımı basıp ilerliyorum.” Dedi.

Vatandaşlardan Taliha Göçer, emeklilere hakaret edilerek araçtan indirildiğini ve görüp görmemezlikten gelindiğini belirtti.

 Göçer, yaşlıların itilip kakıldığını gördüğünü ve ulaşımın bu şekilde tek elden yürütülmesinden dolayı hiç memnun olmadıklarını aktardı.

Sorunların giderek çoğalmasından yıldıklarını dile getiren Göçer, "Bir gün Hacılarezanı mevkiinde araba bekliyorduk. Nereye gidiyorsunuz diye sordum arabayı durdurup aşağıya indi 'nereye gittiğim önemli değil köpekler' dedi. Böyle vasıfsız şoförlerle böyle iş yaparlarsa sonumuz ne olacak. Öğrencileri de emeklileri de hakir görüyorlar.  Edirne zaten emekli ve öğrenci şehri. Biz bu sorunlardan yıldık otobüse bineceğim zaman strese giriyorum.” Şeklinde konuştu.

Edirne'de belediye otobüsünün şart olduğunu söyleyen Selma M, "Şirketleşmiş bir minibüs anlayışı var. Yaşlı kart kullanıyoruz diye almak istemiyorlar. Biz gene emekli olduğumuz için bir şekilde idare ediyoruz ama öğrenciler için çok pahalı oldu. Edirne'de çok eksik var. Sorsan 15 dakikada bir geliyorlar ama asla öyle bir durum yok. Çok bekliyoruz. Başlarında kontrol eden kimse de yok" ifadelerini kullandı.

Şoförlerin soru karşılığında kendilerini terslediklerini aktaran M.,  "Bir şey soruyorsun 'söyledim ya abla kaç kere söyleyeceğim' diye tersliyorlar. Çok kabalar. Hepsi ayı değil ama birçoğunda terslikle karşılaşıyoruz" dedi.  Edirne'de çok eksik olduğunu aktaran M., "Özellikle yollarda da çok sıkıntı var. Asfalt üstüne asfalt çektiler her gün ayrı yerden patlıyor. Yeni yapıldı ama asla düzgün bir şey olmadı. Her yapılan işin başında bir kontrolcü olması lazım. İşi veriyorsun ama kontrolünü sağlamazsan o iş yapılmaz. Belli kısımlarda özellikle yeni yerleşim bölgelerinde daha çok bakım var ama diğer bölgelere hiç uğramıyorlar bile. İnsanların evlerini kışın su basıyor, yollarda patlaklar oluyor onlara çözüm bulsunlar.” Dedi.

Vatandaşlardan Arda Yaşaroğlu ise son zamlardan ETUS’un pahalı olduğunu vurguladı.

Yaşaroğlu, kredi kartı ile basımın daha pahalı olduğunu belirterek bazı noktalardan ETUS’un az geçtiğini ve araçlarda klimanın açılmadığını ifade etti.

Şoförlerin kaba söylemleri ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Şahinder Yalçın, "Otobüse bindiğimde 'burada da çok yaşlı var hep yaşlılar biniyor beya' dedi. Geri ineceğim olmuyor utandım. Ben genelde her yere yürüyerek gidiyorum. Klimalar çalışmıyor üst kapakları açıyorlar. Belediye otobüsü olsa daha iyi oluyor. Şoförler bize kaba davranıyor” şeklinde konuştu. Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ