Vali Sezer, muhtarlarla bir araya geldi

Edirne Valisi Yunus Sezer, 19 Ekim Muhtarla Günü dolayısıyla köy ve mahalle muhtarlarıyla yemekte bir araya geldi. İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları kınayan Vali Sezer, İnsanlığın gözü önünde bir halkın kadın, yaşlı, çocuk gözetilmeden katledildiğini, son teknoloji silahlarla yok edildiğini görüyoruz. Ve gerçekten de Türkiye'nin 81 ilinde Filistin'e destek sesleri yükseliyor, kampanyalar yapılıyor.' dedi.

Vali Sezer, muhtarlarla bir araya geldi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

            Edirne’de 19 Ekim Muhtarlar günü etkinlikleri kapsamında Edirne Valisi Yunus Sezer köy ve mahalle muhtarlarıyla yemekte bir araya geldi.
            Polis Bahçesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Sezer, geçtiğimiz yıl maden kazası bu yıl İsrail’in Filistin halkını katletmesi nedeniyle Muhtarlar Günü’nün buruk kutladıklarını söyledi.
“Devlet olarak muhtarlık sistemi Cumhuriyete kadar ulaşmıştır”
            Devlet geleneğinde muhatların yerinin ayrı olduğuna değinen Vali Sezer, Gerçekten muhtarlarımız ile ilgili söylenecek çok sözümüz var. Ama devlet geleneğimizde muhtarlarımızın yeri ayrıdır. Devlet olarak var olduğumuz günden itibaren muhtarlık sistemi değişik adlar altında bugüne Cumhuriyetimize kadar gelmiştir. Her zamanda toplum için önemli bir kurum olmuştur ve bundan sonra da o şekilde devam edecektir. “ dedi.
Muhtarların demokrasi ile seçilerek görevini yerine getirdiklerini belirten Vali Sezer, “Demokrasinin ilk meşru meva bulduğu alanlardan bir tanesi muhtarlarımızdır. Kendiniz aday oluyorsunuz ve halkınızın teveccühü ile muhtarlık görevini yerine getiriyorsunuz. Mahalle ve köylerinizde bizim duyan kulağımız, gören gözümü ve vatandaşa dokunan elimiz oluyorsunuz. Hepinize teşekkür ediyorum.” 

Muhtarlar sayesinde köy ve mahallelerde yaşanan sıkıntıların daha kolay çözülebileceğini aktaran Vali Sezer şunları kaydetti; “Biz devletimizin imkanları geniş, milletimiz ali canap, mahallelerimizde asayiş yönünde ve ekonomik yönden sıkıntı çeken vatandaşlarımız yönüyle diğer alanlarda ne sıkıntı varsa burada çözebiliriz. Bunları beraber halledebiliriz. Bunları bu şekilde bilinmesini istiyorum. Asayiş yönüyle Emniyet ve Jandarma ekiplerimiz 24 saat vatandaşlarımıza hizmet etmek için hazırlar. Mahallelerde uyuşturucu benzeri ve asayiş konularında belli kişiler oluşabilir. Asayişi tehdit edebilir kesinlikle bunlarla mücadele edeceğimizi en ufak taviz göstermeyeceğimizi bilmenizi isterim. Bu konuda çok hassasız, siz muhtarlarımızda bu konuda bildikleriniz gördükleriniz varsa muhakkak bizlere iletin.” 
            İsrail’in Filistin halkına karşı saldırılarını kınayan Vali Sezer, insanlığın gözleri önünde kadın, yaşlı ve çocuk demeden Müslümanların katledildiğini söyledi.
            Türkiye’nin 81 ilinde Filistin’e destek seslerinin yükseldiğini belirten Vali Sezer, “Bir diğer kanayan yaramız Filistin, maalesef bugün 12. Günü geçti. İnsanlığın gözü önünde bir halkın kadın, yaşlı, çocuk gözetilmeden katledildiğini, son teknoloji silahlarla yok edildiğini görüyoruz. Ve gerçekten de Türkiye’nin 81 ilinde Filistin’e destek sesleri yükseliyor, kampanyalar yapılıyor. Bizlerde en güçlü şekilde bu şiddeti kınadığımızı ve bu mazlumların ahının kalmayacağını belirtmek isteriz. Edirne olarak da bütün vatandaşlarımız aynı hassasiyetteler bu kimseye taşkınlık yapmadan kimseye bir zarar vermeden gösterilerini yapıp seslerini duyuruyorlar. En şiddetli şekilde İsrail’i kınıyoruz. Ölen Filistin’li masum kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Bütün İslam aleminin başı sağ olsun.” Dedi.

         

   Geçtiğimiz yıl 19 Ekim’de yaşanan maden faciası bu yıl Filistin’li mazlumların katledilmesiyle 2 yıldır Muhtarlar Günü’nün buruk geçtiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan şunları dile getirdi; “Demokrasimizin temel taşı olan muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutluyorum. Kuşkusuz muhtarlık hiçbir siyasi parti ve hiçbir kuruma aday göstermeden kendilerinin bizzat seçmeleri karşısında doğrudan demokrasi ile seçilen en önemli kurumumuz. Bu anlamda çok saygı değer, çok kıymetli bir önemi var muhtarların. Tabi ki gerekli görevli ve kamu kurumlarıyla köprü vazifesi gören muhtarlarımız da vatandaşların sorunlarının çözümünde birinci derecede sorumlu kişiler olarak hizmet veriyor. Ülkemizdeki demokrasinin sürdürülmesi yaşaması için hep birlikte görev yapmaya devam edeceğiz.  Geçtiğimiz yıl maden faciasından dolayı bu yılda İsrail’in Gazze’ye içerisinde sivil ve hastaların olduğu bir hastaneyi bombalamasının sivillerin öldürülmesi nedeniyle bu yılda buruk bir muhtarlar günü geçiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi milletimizin canı tehlikeye girmediği sürece savaş bir cinayettir. Bu bağlamda Filistin halkının Filistin’li kardeşlerimizinde her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

2 yıldır muhtarlar gününü acıyla kutladıklarını dile getiren Edirne Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Tasmalı, İslam aleminin acılı günlerden geçtiğiniz söyledi.

            Muhtarlar olarak çok çalışarak devleti yüceltmeyi hedeflediklerini belirten Tasmalı, “Muhtarlar günü, bu günü bize armağan eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sizler ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Ne hikmetse tarih tekerrürden ibaret 2 yıldır üst üste Muhtarlar Günü’nü acıyla kutluyoruz. İslam âleminde acılı günler geçiyoruz. Gerçekten bizleri derinden etkiliyor. Biz muhtarların bağlı olduğumuz yerlerde vatandaşlarımıza şunu öğretmemiz gerekiyor. Çok çalışmamız, çok üretmemiz, devletimizin yüceltmemiz lazım.” Dedi.
            Düzenlenen muhtarlar günü etkinliğinde konuşan Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyonu Başkanı Sedat Tosun, İslam âlemine yapılan ve İsrail’in çocuklara karşı yaptığı saldırıları kınadığını belirterek, muhtarlar gününün kutlu ve başarılı geçmesi temennisinde bulundu.