• Haberler
  • Edirne
  • Uzmanlardan çocuklar için yaz hastalığı uyarısı!

Uzmanlardan çocuklar için yaz hastalığı uyarısı!

Yazın bebek ve çocukların karşılaşabileceği hastalık tehlikelerine karşı alınabilecek önlemlere ilişkin açıklamada bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Yıldırım, çocuklarda karşılaşılan yaz ishallerine karşı dikkatli olunmasını belirtti.

Uzmanlardan çocuklar için yaz hastalığı uyarısı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Önemli sağlık sorunlarından birisi olan ve yaz mevsimlerinde oldukça sık görülen ishalin, çocuklarda aşırı su kaybına yol açarak ölüme kadar sürükleyebiliyor. Her mevsimde görülebilen ishal, yaz aylarında oluşan bağırsak hastalıkları ve enfeksiyon ile yaygınlaşabiliyor.

İshalli çocuklarda kusma, iştahsızlık, karın ağrısı, halsizlik, ve nadiren de olsa ciddi ateş görülebiliyor.

İshalin ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet yıldırım, ailelerin bu konuda da özenli olması gerektiğini belirtti.

İshalin tüm dünyada, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık problemi olduğunu belirten Yıldırım, ishal hastalıklarına bağlı ölümlerin, enfeksiyonlara bağlı ölümlerin arasında ilk üç sırada olduğunu söyledi. 

Bütün Koruyucu önlemlere rağmen ishale bağlı ölümlerin yılda 2 milyondan fazla olduğunu söyleyen Uzman Dr. Yıldırım, bunların çoğunluğunun 5 yaş altı olduğunu söyledi,

İshalin, yirmi dört saatte dörtten fazla sulu dışkılama veya anne sütü alan bebeklerin her zamankinden daha sık sulu dışkılama olarak tanımlandığına değinen Uzman Dr. Yıldırım, "İshaller özellikle yaz aylarında artar. Sebebi ise etken mikroplar sıcaklarda daha hızlı çoğalması, besinlerin soğuk zincir halinde tüketiciye ulaştırmanın zorlaşması, havuz ve denizlerde konta minesuyun yutulması ve sıcaklarda artan su tüketimine paralel olarak mikroplu suların daha fazla tüketilmesidir" dedi.

Yapılacak ilk şey uzman hekime başvurmak olduğunu söyleyen Uz. Dr. Yıldırım, adenovirüs, rotavirüs gibi viral etkenlerin çocukluk döneminde akut ishalin yaygın bir nedeni olduğuna da değindi. Uz. Dr. Yıldırım “İshalde yapılması gereken ilk şey uzman bir hekime başvurmaktır. Uzman hekim fiziki muayenesini detaylı bir şekilde yaptıktan sonra tetkik aşamasına gider. Tetkikler ishalin neden kaynaklandığını ortaya koyar. Bundan sonrasında ishalin viral ya da bakteriyel kaynaklı olmasına bağlı olarak tedavi şekillenmektedir. Rotavirüs çocukluk çağında görülen en sık ishal nedenlerinden biridir. Bebek ve çocuklarda hastaneye yatırılmayı gerektiren ishal ataklarının yüzde 50’sini oluşturur. Aynı zamanda çocuk bakım evlerindeki salgınların en sık görülen nedenlerindendir" sözlerine değindi.

İshal başlangıcından önceki birkaç günde ve isal başladıktan sonraki 10 gün boyunca bulaştırıcılığın devam ettiğini belirterek uyarılarda bulunan Uzman Dr. Yıldırım, Korumada genel önlemler ve sık el yıkama önerdiğini belirtti.

Uzman Dr. Ayrıca aşının bulunduğunu ve ilerleyen dönemlerde rutin aşılama programına girmesinin planlandığını ifadelerine ekledi.

İshalle beraber kusma, ateş, karın ağrısı yoksa bunun basit bir ishal olarak değerlendirildiğini belirten Uzman. Dr. Yıldırım, "Fakat tam tersi bir durumsa ciddiye alınıp takip edilmelidir. Bu süreçte hastanın tetkik sonuçlarına göre tedavisi uygulanmaya başlanır. Bazı durumlarda sadece ishal diyeti ve probiyotik desteğiyle bu süreç geçirilir. Bazı durumlarda ise antibiyotik tedavisi, ishal diyeti ve probiyotik desteği birlikte sürdürülür" dedi.

Ailelerin ishalde en çok merak ettiği konulardan birisinin günde kaç kere dışkılamanın normal olup

olmadığıyla ilgili olduğuna dikkat çeken Uzman. Dr. Yıldırım, günde 4-5'in üzerinde dışkılama olmasının ishal tanımı olarak değerlendirildiğini, fakat günde ondan fazla dışkılama olmasının ciddi bir durum olduğunu aktardı.  Ailelerin bu durumda hızlı bir şekilde pediatri uzmanlarına başvurması gerektiğini söyleyen Uzman. Dr. Yıldırım, hızlı bir şekilde tetkiklerin yapılması ve duruma önlem alınması gerektiğini vurguladı.

"Kaybedilen sıvının yerine konulması gerekir"

Bir diğer önemli noktanın ise  ishal esnasında beslenmenin farklılaşması gerekliliği olduğunu dile getiren Uzman. Dr. Yıldırım,  "Ailelerin buna da dikkat etmesi gerekmektedir. İshal tedavisinde en önemli basamak, çocuğun sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak için kaybedilen sıvının yerine konulmasıdır. O nedenle ishal sürecinde tuzlu gıdalar ve bol su tüketilmesi uygun olacaktır. Eczanelerde olan tuz-şeker paketlerinden faydalanılabilir. Ayrıca ishal diyeti de mutlaka uygulanmalıdır. İshal diyetinde yağlı, şekerli gıdalardan, süt ürünlerinden uzak durulması, haşlanmış patates, makarna, ekmek, lapa pilav tüketilmesi doğru olur" şeklinde açıklamada bulundu.

"Hastalık sonrası çocuğun diş fırçası dahi mutlaka çöpe atılmalı"

"Hastalık sonrası çocuğun diş fırçasının dahi mutlaka çöpe atılması gerektiğini belirte Uzman. Dr. Yıldırım,  "Bu dönemde ishal yapan hastalıklardan korunmak için musluk suları ve menşei bilinmeyen sular tüketilmemeli, çiğ sebzelerle hazırlanmış salata ve meyvelerin tüketiminde dikkatli olunmalı, kabuğu soyulabilen gıdalar soyularak, soyulamayanlar ise iyice yıkanarak yenmelidir. Ayrıca pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketilmemeli, gıdaların üreticiden tüketiciye gerekli soğuk zincirinde ulaştırıldığından emin olunmalı ve kişisel hijyene dikkat edilmeli ve eller sık sık yıkanmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Kumru Öngün

KUMRU ÖNGÜN