Uzmanından Güneş Kremi uyarısı

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte zararlı ve yüksek dozda güneş ışınlarından korunmak için eczanelerde güneş kremi arayışına geçti. Dermokozmetik Uzmanı Seçil Fidan Kayrım, vatandaşlara uyarılarda bulunarak güneş kremi alırken cilt tipine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Uzmanından Güneş Kremi uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte hava sıcaklıkları da artış gösterdi. Özellikle güneşli günlerde vatandaşlar UV ışınlarından korunmak için çeşitli yöntemler deniyor.

Güneş ışınlarından korunmak isteyen vatandaşların en önemli tercihi kremler oluyor.

Cilt tipine göre doğru güneş kremi seçimi ile ilgili vatandaşlara uyarılarda bulunan Dermokozmetik Uzmanı Seçil Fidan Kayrım, Cilt grubuna göre güneş kremi kullanmanın çok önemli olduğunu ve aksi takdirde akne, cilt kanseri ve siyah noktaların çoğalmasına gibi hastalıklara sebep olabileceğini söyledi.

Güneş ışınlarının daha fazla hissedilmesi ve zararlı UV ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmanın faydalarına değinen Kayrım, Güneş kremlerinin cildi zararlı UV ışınlarından koruyarak kansere yakalanma riskini azalttığını aktardı.

Uzmanlar tarafından önerilen uygun güneş kreminin alınmasını tavsiye eden Kayrım, “Güneş koruyucularının medikal olması, hekimler tarafından önerilmesi ve içerisinde SPF yani mavi koruma olması çok önemli. Markette satılan güneş kremlerinin sağlıklı olmadığını her zaman söylüyoruz. Cilt için oldukça öneme sahip olan bu ürünler bu tür yerlerden alınmamalıdır. Sahte ürünler çeşitli cilt problemlerine yol açabilir. Uygun fiyatlı olarak alınan ürünlerde koruyucu etken maddeler yok ve farklı maddelerin birleşimiyle oluşturulan kremler cilt sağlığı açısından oldukça zararlı. Eczanelerimizde artık Dermokozmetik uzmanlarımız var ve medikal eğitim alıyorlar o yüzden eczanelerde başvurularak alınırsa daha sağlıklı olur” ifadelerine yer verdi.

Güneş kremi kullanılmadığında cildin daha da çok hassaslaştığını aktaran Kayrım, “Güneş kremi kullanılmadığında cilt daha fazla tahriş olup kanser hücresine daha yatkın olur. Direkt güneş ışınlarına maruz kalmak cilt kanserini tetikleyebiliyor. UV ışınları cildimiz için oldukça zararlı bu ışınlardan korunmak ve cilt kanserini önleyebilmek içim güneş kremi kullanılmalı” dedi.

Cilt grubuna göre güneş kremi kullanmanın çok önemli olduğunu söyleyen Kayrım, Kuru, karma, hassas alerjik ve akne eğilimli 4 cilt tipi olduğuna değinerek, herkesin kendi cilt tipine uygun olan güneş kremini kullanması gerektiğine değindi.

Cilt tipine uygun güneş kremi kullanmanın önemini vurgulayan Kayrım, “Yağlı bir cilde sahip olan birisi krem bazlı bir güneş kremi kullanırsa ciltte daha fazla yağlanmaya neden olur. Akne eğilimli ve karma ciltlerde, cilt sürekli yağlanır. Krem bazlı bir güneş kremi kullanılırsa bu ciltler daha fazla yağlanır ve sonucunda siyah nokta ve aknelerin çoğalmasına sebep olur. Dermokozmetik uzmanları güneş kremi alacak kişilerin cilt tipi uygunluğuna göre güneş kremi öneriyor. Bu nedenle uygun bir güneş kremi seçmek cildimizi korumak için daha sağlıklı olur” Dedi.

Güneş kreminin 2-3 saatte bir sürülmesinin cilt için daha sağlıklı olduğunu belirten Kayrım, bu sayede koruma düzeyinin daha da arttığına vurgu yaptı.

Güneş kreminin 4 mevsim kullanılmasının büyük faydası olduğunu vurgulayan Kayrım, “Güneş kremi sadece yaz aylarında zararlı güneş ışınlarından korunmak için değil aynı zamanda kış aylarında da zararlı UV ışınlarından korunmak için günde 1 kere kullanılmalı.  Güneş kremleri içerisindeki besleyici ve onarıcı maddeler içerir bu maddeler bizleri kanserden korur. Güneş kremini düzenli kullanmak cilt sağlığımız için önemli bir yere sahip. Güneş kremi her yıl taze alınmalı.  Yıl içerisinde kullanılan güneş kremi bir sonraki yıl kullanılmamalı. Güneş kremi düzenli kullanımda yıl içerisinde bitmiş olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Ebru Yıldız Günenç

EBRU YILDIZ GÜNENÇ