• Haberler
  • Edirne
  • ÜNİAK sessiz yürüyüşle İsrail'i protesto etti

ÜNİAK sessiz yürüyüşle İsrail'i protesto etti

Edirne'de AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜNİAK) tarafından İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları sessiz yürüyüşle protesto edildi.

ÜNİAK sessiz yürüyüşle İsrail'i protesto etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye genelinde İsrail’e yönelik protestolar devam ediyor. ÜNİAK tarafından Trakya Üniversitesi Genç Ofis önünde toplanan topluluk sessiz yürüyüş yaparak İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etti.

Yürüyüş öncesi grup adına basın açıklamasını Elif Negiş okudu.

Negiş, günlerdir Gazze’de mazlumların yaşamını yitirdiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyetinin gençliği olarak “#SayStop” sloganıyla saldırılara dur demek için protesto yaptıklarını belirten Negiş, “1948 Yılından bu yana devam eden çatışmalarım kronikleşmiş bir hal aldığı Filistin'de, katil Israil 7 Ekimden bugüne küresel vicdanı derinden yaralayan, çok sayıda sivil can kaybının yaşandığı yeni bir çatışma ortamı oluşturmuştur. Her karış toprağının yoğun bombardımana tabi tutulduğu, orantısız gücün, savaşlarda dahi kullanımı yasak olan fosfor bombalarının kullanıldığı, en temel insan haklarının dahi hiçe sayıldığı, insanlık onurunun ayaklar altına alındığı Filistin'de, İsrail tarihe bir kez daha adım kara leke ile yazdırmıştır. Gazze'deki yaşlı, çocuk, kadın her bir sivilin su ve gıda dahil temel ihtiyaçları edinmelerini bile engelleyen zalim İsrail'in bu gaddarlıkları karşısında ne yazıkki sözde insan hakları savunucuları sus pus olmuş hatta kimileri İsrail'e destek için sıraya gelmiştir.” Dedi.

Negiş, saldırıların il gününden itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın itidal çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Gazze’nin İsrail tarafından açık hava hapishanesine çevrildiğini dile getiren Negiş, hastanelerin bombalanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Negiş, savaş hukuku ve insan hakları ihlallerinin son bulması gerektiğine dikkat çekti ve şöyle devam etti:

“Uluslararası hukuk tanınmıyor ve tüm bunlar Dünyanın gözü önünde yapılıyor. Bu durum, Israil'in gerek bugün gerekse yarım insanlık için hem bölgesel hem de küresel bir tehdit olduğunu ortaya koymaktadır. Bu vatanın gençleri hem kültürü hem de uluslararası değerlere olan bağlılığın bir sonucu olarak Gazze'de yapıdan insan hakları ihlallerinin dimdik karşısındadır. Altını çizerek tekrar ifade ediyoruz, Bugün Anadolu'nun her bir köşesinde milyonlarca genç Gazze'de yavrusunun cenazesini kucağına almış bir annenin yüreğindeki sızıyı en derinden hissetmekte, bu zulme katkı sunan kim varsa hesabını tutmaktadır. Her zaman mazlumların savunucusu olduğumuzu, insanlık ve hukuk bilmez canilerin karşısında olacağımızı belirterek #SayStop diyerek haykırıyoruz.”