• Haberler
  • Edirne
  • Ulus Pazarı yerli yabancı turistlerin akınına uğradı

Ulus Pazarı yerli yabancı turistlerin akınına uğradı

Edirne'nin sosyete pazarı olarak bilinen Ulus Pazarı'nda kentte gelen Bulgar ve yerli turistlerin yoğunluğu yaşandı.

Ulus Pazarı yerli yabancı turistlerin akınına uğradı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

                Geceden itibaren Edirne'ye gelerek hazırlıklarını yapan esnaf, havaların ısınmasıyla birlikte tezgahları birbirinden renkli kıyafetlerle süsledi. Bulgar Levasının kentteki döviz bürolarında 13 lira 20 kuruştan alıcı bularak tarihi rekor kırmasının ardından gıdadan giyime kadar neredeyse tüm ihtiyaçlarını Edirne'den karşılayan Bulgar turistler Edirne'ye akın etmeye başladı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren turlarla ve kendi araçlarıyla Edirne'ye gelen Bulgar turistler, gıdadan giyime kadar neredeyse tüm ihtiyaçlarını Kentteki esnaftan ve Ulus Pazarı'ndan karşılıyor. Ancak artık Bulgarların gözünün açıldığını ve seçici davrandığını söyleyen pazar esnafı, eskisi gibi olmadığını ve ne bulursa almak yerine gezerek araştırarak aldıklarını belirtti.

Uzun yıllardır pazarda tezgah açtığını söyleyen esnaf Mustafa Çetin, Bulgaristan ve Yunanistan'dan çok fazla tanıdık ve müşterilerinin olduğunu belirtti. Doların ve Leva'nın yükselişinin faydasını gördüklerini aktaran Çetin, bu hafta pazarda yabancı müşteri yoğunluğu yaşandığını ifade etti.

"Bulgarca afişler samimiyet göstergesi"

Bulgarca afişlerin ve onların dilinden hitap etmenin hoşlarına gittiğini aktaran Çetin, "Dikkatlerini çekiyor, biri gelince diğeri de geliyor, burada ne var diye, o da arkasından o şekilde geliyor" dedi.

"Komşu ihtiyaçlarını pazardan karşılıyor"

Edirne'yi sevdiklerini ve Bulgaristan'a yakın olduğu için avantajlı olduğunu söyleyen Zekiye İsmail, "Burada her şeyi alıyoruz. Kilimler, örtüler, giysiler. Her hafta gelmiyoruz, bazen otobüsle veya tur ile geliyoruz" dedi.

"2-3 ayda bir geliyoruz"

Bulgaristan'dan Edirne'ye alışverişe gelen Hülya Hüseyin, "Edirne pazarını çok seviyorum, 2 veya 3 ayda bir arkadaşlarımla geliyorum. Burada her şey bize uygun fiyatlı. Kilim, yatak çarşafı, örtüler, perdeler, çocuk giysileri ve kadın giysileri alıyoruz, uygun fiyatları bulup aldığımız her şeyi alıyoruz" dedi.

Alışveriş yapmak için Türkiye'ye gelen turistler ile esnaflarında Ulus Pazarına ilgisinin arttığını belirten Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Bülent Reisoğlu "Türkiye'den alışveriş yapıyorlar. Edirne'den çarşıdan, pazardan, alışveriş merkezlerinde yoğun bir şekilde turist yoğunluğunu görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 " Artık seçici davranıyorlar"

Bulgarların artık eskisi gibi her şeyi almadığını ve seçici davrandığını söyleyen Reisoğlu,"İlk başta her şey alıyorlardı, iyi kötü kaliteli, kalitesiz. Ama şimdi öğrendiler. Şimdi paralarını daha kaliteli şeyler alma yönünde kullanıyorlar. Seçiciler, ürün seçiyorlar, kaliteli ürün alıyorlar. Paralarını daha değerli bir şekilde kullanıyorlar" dedi.

KUMRU ÖNGÜN